Sfinţire de biserică ortodoxă la Roma
17.05.2006, Roma (Catholica) - Mitropolitul Kirill de Smolensk, responsabilul pentru afacerile externe ale Patriarhiei ortodoxe de la Moscova, va prezida la 19 mai inaugurarea primei biserici ortodoxe ruse din Roma. Cardinalul Walter Kasper, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unităţii Creştinilor, va reprezenta Vaticanul la sfinţirea bisericii Sf. Ecaterina de Alexandria. Ceremonia va fi urmată de o recepţie la reşedinţa ambasadorului Rusiei în Italia.
În timpul şederii la Roma, 18-19 mai, Mitropolitul Kirill urmează să conducă un serviciu de rugăciune în Bazilica Sf. Clement, la mormântul Sf. Ciril. Va participa de asemenea joi la un concert al corului mănăstirii Sretenskiy din Moscova, la Roma, din nou alături de Cardinalul Kasper. Nici Vaticanul şi nici Patriarhia Moscovei nu au oferit comunicate de presă despre întâlnirile pe care Mitropolitul Kirill ar putea să le aibă cu oficiali ai Vaticanului în zilele următoare. Biserica Sf. Ecaterina se află pe teritoriul ambasadei ruse, pe colina Janiculum.

Ei (ortodocsii rusi) pot deschide linistit biserici in Apus, noi(catolicii) la ei in Rusia nu. Imediat striga „prozelitism„!
Ce sa-i faci? …
Cand o sa se schimbe?
Ce sa mai spunem, toleranţa ne caracterizează la gradul suprelativ. Le permitem şi ruşilor ortodocşi, şi musulmanilor, în curând şi budiştilor, hinduşilor etc. Nouă nimeni sau mult mai puţin. De ce? Li e frică de noi, de catolicism, căci este unica confesiune care urmează într-adevăr calea cea dreaptă.
Când o să schimbe? Nicicând. Căci, după spusele unui prelat ortodox, ortodoxismul mai curând acceptă dispariţia decât reforma. Vai de ei.