Lumina creştinului – ianuarie 2003
03.01.2003, Iaşi (Catholica) - A apărut numărul pe luna ianuarie al publicaţiei Diecezei de Iaşi, „Lumina creştinului”. Acest număr, precum şi toate numerele din ultimii 3 ani, poate fi lecturat on-line la adresa lumina.ercis.ro.
Ca de obicei, numărul se deschide cu gândurile semnate de Mons. Anton Despinescu, care la început de an reflectă la 2003, „An marian şi terezian”. În continuare este prezentat mesajul Sfântului Părinte pentru Ziua Mondială a Păcii. Textul pentru această zi, celebrată la 1 ianuarie, a apărut la Editura Presa Bună din Iaşi.
Secţiunea „Actualitatea” a primului număr din acest an este bogată şi variată. În articolul „190 de milioane de emigranţi”, pr. Francisc Coşa scrie despre Ziua Mondială a Migranţilor şi Transfugilor”. Având în vedere apropiata octavă de rugăciune pentru unitatea creştinilor, Romeo Neculai semnează în continuare un articol purtând ca titlu motto-ul ediţiei din acest an: „Noi avem această comoară în vase de lut”. Problemele de patrimoniu ale greco-catolicilor sunt prezentate în articolul semnat de Cristinel Farcaş, care are la bază recentul Memorandum.
Din viaţa Diecezei pr. Cornel Cadar prezintă sfinţirile de diaconi din 15 decembrie, iar pr. Iosif Dorcu semnează interviul luat preşedintelui Societăţii „Sf. Vincenţiu de Paul” din Belgia. Rubrica „Monografii” din acest număr prezintă parohia Soloneţu Nou. Am mai reţinut din paginile pentru tineri ampla prezentare a sărbătoririi a 10 ani de existenţă de către Acţiunea Catolică „Sf. Iosif”.
