12 noi ambasadori la Vatican, printre care şi primul al Moldovei
15.05.2003, Vatican (Catholica) - În această dimineaţă, în Aula Clementină din Vatican, Papa Ioan Paul al II-lea i-a primit pe cei 12 noi ambasadori pe lângă Sfântul Scaun, adresându-le tuturor un discurs în limba franceză, în care a subliniat îngrijorările Bisericii relativ la situaţia internaţională, relaţiile dintre popoare şi problemele umanitare existente.
Cei 12 ambasadori care şi-au prezentat astăzi scrisorile de acreditare au fost: Joseph Herron pentru Australia; Kelebert Nkomani pentru Zimbabwe; Siba Nasser pentru Siria; Leari Edgar Rousseau pentru Trinidad Tobago; Negash Kebret pentru Etiopia; Alberts Sarkanis pentru Letonia; Emitai Lausiki Boladuadua pentru Insulele Fiji; Terence Nsanze pentru Burundi; Alexander Chikvaidze pentru Georgia; Michel Rittie pentru Vanuatu; Mihail Laur pentru Republica Moldova şi Fauzia Abbas pentru Pakistan.
Papa s-a adresat tuturor diplomaţilor cu un singur discurs, dar a înmânat fiecăruia un discurs personal, dedicat problemelor specifice ţărilor din care provin ambasadorii. În discursul adresat ambasadorului Republicii Moldova pe lângă Sfântul Scaun, Papa a salutat „membrii comunităţii catolice din Moldova. Uniţi în jurul Episcopului lor şi a preoţilor care îl asistă, comunitatea demonstrează un adevărat dinamism şi ştiu că ea întreţine relaţii fraterne cu membrii celorlalte Biserici şi comunităţi eclesiale. Fie ca ea să menţină vie dorinţa de unitate între creştini, la care să contribuie prin iniţiativele sale!”
Noul şi primul ambasador al Republicii Moldova la Vatican s-a născut la 18 noiembrie 1942. Mihail Laur este căsătorit şi are trei copii. Are doctoratul în domeniul cercetării istorice, obţinut în 1979 la Moscova. A activat în mediul universitar din Omsk şi Tiraspol. Din 2001 a fost ambasador al Republicii Moldova în Ungaria. Vorbeşte limbile română, rusă şi franceză.
