Sfinţirea noii biserici din Bixad
15.08.2004, Blaj (Catholica) - Duminică, 15 august, solemnitatea Adormirii Maicii Domnului, la Bixad, în Ţara Oaşului, a fost oficiată sfinţirea noii biserici greco-catolice, într-o ceremonie la care au participat 5 Episcopi, numeroşi preoţi, mii de credincioşi din Eparhia Maramureşului – a cărei patroană este Sfânta Fecioară Maria – şi din alte eparhii. Oficiul, început la orele 10, a fost pontificat de către Înaltpreasfinţia Sa Lucian Mureşan, Mitropolitul Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, având alături pe Preasfinţia Sa Ioan Şişeştean, păstorul Eparhiei Maramureşului, pe Înaltpreasfinţia Sa George Guţiu, Arhiepiscop emerit, pe Preasfinţia Sa Virgil Bercea, Episcopul Oradiei Mari şi Preasfinţia Sa Alexandru Mesian, Episcopul Lugojului. La masa altarului, alături de numeroşi preoţi concelebranţi, s-au aflat Mons. Mihai Todea, Vicar general al Eparhiei Clujului, Pr. Ioan Fărcaş, protopopul Blajului, Pr. Iacob Feier, protopopul Ţării Oaşului.
Biserica, de dimensiuni impresionante, a fost ridicată în răstimpul al 12 ani, lucrările de construcţie fiind începute de către pr. Filip Crăciun şi duse la bun sfârşit de către pr. Vasile Tămaş, parohul din Bixad, aflăm din materialul trimis la redacţie de dl. Alexandru Petărlecean, din partea Mitropoliei. Ceremonia a început cu sfinţirea apei, urmată de sfinţirea lăcaşului Domnului, prin stropire cu apă sfinţită şi ungere cu marele şi sfântul mir a zidurilor exterioare şi interioare şi întemeierea mesei altarului, în care au fost depuse sfinte moaşte. În continuare, Sfânta Liturghie a fost celebrată pe esplanada din faţa bisericii, în faţa mulţimii de credincioşi. În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Lucian spunea: „Ne găsim pe drumul pe care altădată mii şi mii de pelerini „cu doruri multe”, urcau spre mânăstirea Bixadului, „la Măicuţa să le-asculte”. Pe acelaşi drum ne aflăm şi noi astăzi, urcând cu sufletul, cu inima şi cu mintea, la aceeaşi Măicuţă bună. Exprimăm, în felul acesta, că Maria este cale sigură spre Cristos. Iar această monumentală biserică, închinată ei, este semn că Maria este şi rămâne cu noi, copiii ei, pentru toată viaţa. Să plecăm de aici ferm hotărâţi de a nu uita, precum Maica Domnului, că „lucruri mari a făcut pentru noi Cel Atotputernic”. Vârstnicilor, celor în puterea vieţii, mamelor, tinerilor, copiilor, tuturor, de orice condiţie aţi fi, nu uitaţi, oricât aţi fi de hărţuiţi de cel ce se luptă să vă ia minţile şi să vă piardă credinţa, că Maica Domnului, înălţată în gloria cerească nu a părăsit lumea, ci stă în ajutorul fiilor ei. „Susţine a noastră dreaptă, în contra celor răi”, şi „Nu lăsa, Măicuţă, să pierim pe cale”, cântăm în sărbătorile ei. Mulţumim acestei Mame scumpe pentru că ne adună, credincioşi, preoţi, persoane consacrate şi episcopi, pentru a gusta din bucuria de care ea s-a făcut vrednică, bucurie ce ne aşteaptă şi pe noi!”
Înaltul ierarh a amintit apoi: „Să nu uităm că, peste câteva zile, la 19 august, se împlinesc 291 de ani de la trecerea în veşnicie a Mitropolitului de Alba Iulia, Athanasie Anghel, cel care a fost artizanul Unirii românilor cu Biserica Romei! Să-l odihnească Dumnezeu în pacea Sa! Să nu uităm că, la 22 noiembrie, se împlinesc 120 de ani de la naşterea primului episcop al Diecezei Maramureşului, Dr. Alexandru Rusu. Să ne rugăm să vină cât mai repede ziua când îl vom cinsti ca sfânt!” Păstorul Eparhiei, Preasfinţia Sa Ioan, mulţumind ierarhilor, clerului şi credincioşilor, cât şi corului din Zalău, pentru împreunăsărbătorire, a invitat mulţimea la conştientizarea permanentă a „Mamei Roma” şi la ascultare a Petrului zilelor noastre, Sfântul Părinte Papa Ioan Paul al II-lea, dând citire mesajului adresat de către Suveranul Pontif comunităţii din Bixad şi tuturor celor prezenţi la ceremonia sfinţirii bisericii. La finalul ceremoniei, ierarhii, preoţii şi credincioşii, în frunte cu primarul localităţii, s-au întreţinut la o agapă oferită de comunitatea locală.
