Proiect pentru formarea politică a tinerilor
04.11.2004, Torino (Catholica) - Arhidieceza de Torino a reluat o serie de întâlniri pentru a-i ajuta pe tineri să înţeleagă politica, după exemplul fericitului Piergiorgio Frassati (1901-1925), membru al Acţiunii Catolice, născut în Torino, care a fost beatificat în mai 1990. Proiectul, intitulat după numele acestui tânăr care a fost capabil să împletească valorile creştine cu implicarea sa socială şi politică, este o iniţiativă a Biroului pentru Pastorala Socială şi a Muncii, în colaborare cu organizaţia Caritas diecezan şi Biroul pentru Tineret.
În lumina activităţilor Şcolii de Formare pentru Implicarea Socială şi Politică, înfiinţate în 1988, directorul pr. Gianni Fornero a subliniat nevoia de a oferi tinerilor timp pentru reflecţie, analiză şi dialog pe tema politicii şi a implicării cetăţeneşti active. În noiembrie 2003 a început să îi instruiască pe tinerii din această zonă; pr. Fornero a murit în luna iunie a acestui an. Proiectul va fi reluat sub îndrumarea pr. Daniele Bortolussi, noul director al Biroului pentru Pastorala Socială şi a Muncii.
Se va păstra aceeaşi structură cu a întâlnirilor anterioare: patru întâlniri se vor concentra asupra principiilor doctrinei sociale a Bisericii: centralitatea persoanei, binele comun, solidaritatea şi subsidiaritatea. Activităţile planificate vor permite o participare activă. „Obiectivul principal al Proiectului Frassati este de a-i face pe participanţi să înţeleagă că a fi implicat în politică este o atitudine zilnică de căutare, formare şi participare, mai degrabă decât un angajament formal în partide sau asociaţii”, a explicat pr. Bortolussi. Şcoala oferă numeroase ocazii de creştere şi pregătire în domeniul sociopolitic, pentru ca, la sfârşitul mini-cursului, grupurile parohiale de tineri să poată să îşi continue singure formarea.
