Moment aniversar astăzi în Biserica Ortodoxă Română
25.02.2005, Bucureşti (Catholica) - În urmă cu 80 de ani, la 25 februarie 1925, a fost promulgată Legea pentru înfiinţarea Patriarhiei Române. Despre paşii întreprinşi până la apariţia acestei legi şi despre importanţa ei, pentru Radio Trinitas a oferit amănunte pr. conf. dr. Ion Vicovan, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Staniloae”, din Iaşi.
„Această zi stă în strânsă legătură cu data de 4 februarie, zi în care Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat hotărârea de a ridica la rangul de Patriarhie Biserica Ortodoxă Română, iar Mitropolitul Primat să devină Patriarh; ea a fost urmată de alte doua zile importante, anume 12 şi 17 februarie 1925. Pe 12 februarie, propunerea Sfântului Sinod a fost discutată în Senatul României, iar la 17 februarie, aceeaşi lege a fost discutată şi aprobată de Camera Deputaţilor. Ca urmare a propunerii din partea Sfântului Sinod şi a aprobării din partea celor două foruri legislative, în ziua de 23 a fost promulgată legea, care a apărut pe 25 februarie 1925 în Monitorul Oficial, urmând ca la 30 iulie acelaşi an Biserica noastră şi întâistătătorul ei să primească şi din partea Patriarhiei Ecumenice tomosul de recunoaştere.”
Primul Patriarh al României a fost Miron Cristea, înscăunat în fruntea Bisericii Ortodoxe Române la 1 noiembrie 1925. Pe lângă cei 80 de ani de la ridicarea Bisericii Ortodoxe Române la rangul de Patriarhie, în 2005 se împlinesc şi 120 ani de la dobândirea autocefaliei. Împlinirea, la 7 februarie a 90 de ani de către Întâistatatorul BOR, Părintele Patriarh Teoctist, se alătură celor 2 momente deosebite din istoria Bisericii Ortodoxe Române, conclude Radio Trinitas.
