Invitaţie la concert şi marş pentru copiii cu dizabilităţi
22.04.2005, Iaşi (Catholica) - Asociaţia creştin-umanitara „Slujirea vieţii”, asociaţie pentru promovarea valorilor vieţii şi ale familiei, organizează, în perioada 27 mai – 2 iunie, „Săptămâna uşilor deschise pentru copilul cu dizabilităţi”, prima ediţie. În această perioadă vor fi: conferinţe de presă, expoziţii cu vânzare, concursuri cu premii atractive, excursii şi vizite la muzee, de care vor beneficia peste 300 de copii, din cadrul proiectului „Îmi pasă!”, informează situl Ercis.ro.
Este adresată tuturor invitaţia de a lua parte alături de organizatori la două evenimente ce se vor desfăşura în ziua de sâmbătă, 28 mai: – ora 10.00-11.15: Concert de promovare „Un buchet de zâmbete”, care va fi susţinut în sala de concerte a Liceului de Artă „O. Băncilă” din Iaşi. Protagonişti vor fi 30 de copii cu dizabilităţi, beneficiari ai proiectului „Îmi pasă”, alături de Trupa de Circ a Fundaţiei „Parada”, Bucureşti; – ora 11.30-12.30: Marş de solidaritate cu copiii cu handicap.
Marşul va porni din curtea Liceului de Arta „O. Băncilă”, str. Cuza Vodă, 29, intrarea elevilor, şi va urma traseul: str. I.C. Brătianu, Bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, cu destinaţia Palatul Culturii, şi va reveni pe acelaşi traseu la locul de pornire. În timpul marşului voluntarii asociaţiei vor distribui pliante de natură să sensibilizeze opinia publică în legătură cu drepturile copilului cu nevoi speciale; vor avea loc şi mici reprezentaţii ale beneficiarilor proiectului. Acest marş este un mod de a exprima în mod democratic şi paşnic solidaritatea şi respectul faţă de drepturile omului. Este o celebrare a vieţii.
Proiectul „Îmi pasă” este finanţat în cadrul Programului Colectiv „Enfance Roumanie”, cu sprijinul Ministerului Francez al Afacerilor Externe. Informaţii suplimentare se pot obţine la: tel. 0232.456.793, 0744.253.994, sau e-mail: danielacadar@yahoo.com. Persoana de contact: Daniela Cadar, coordonator proiect.
