Cardinalul Tarcisio Bertone despre Papa Benedict al XVI-lea
26.04.2005, Roma (Catholica) - Un Arhiepiscop care a muncit mulţi ani sub Cardinalul Joseph Ratzinger, la Vatican, a vorbit despre noul Papă ca despre „un om extraordinar, foarte amabil”. Cardinalul Tarcisio Bertone, Arhiepiscop de Genova, îşi aminteşte de Cardinalul Ratzinger ca de „un om care se opreşte pe stradă pentru a-i asculta pe oameni şi pentru a le răspunde. Stereotipurile folosite de mass-media pentru a-l descrie sunt complet false”, a declarat el într-un interviu pentru Radio Vatican. Prelatul a lucrat mulţi ani ca secretar al Congregaţiei pentru Doctrina Credinţei, prefect fiind chiar cel care acum este Papa Benedict al XVI-lea.
„Este un om care iubeşte muzica şi natura, care când umbla prin Borgo Pio şi prin Grădinile Vaticanului vorbea până şi cu pisicile”, a spus Cardinalul Bertone, prieten al actualului Papă. Prelatul italian a continuat: „Papa iubeşte munţii, natura exuberantă. Îşi petrecea vacanţele în munţii din Bavaria, dar şi în Italia, lângă Bressanone. Îşi făcea plimbarea zilnică prin Borgo Pio şi Grădinile Vaticanului, pe la 3:30PM. Dar Papa este şi un om al sportului. A fost un fan al echipei FC Bayer Munchen, când echipa era antrenată, la sfârşitul anilor `90, de Giovanni Trapattoni, un faimos antrenor de la Juventus. Vorbeam adesea cu el despre sport – şi eu sunt un fan al fotbalului -, iar Papa i-a trimis lui Trapattoni cărţi de-ale sale cu autograf. Trapattoni a citit cărţile Cardinalului Ratzinger în germană”, a continuat Arhiepiscopul de Genova. „Este o prietenie frumoasă, cu un mare antrenor pe care l-a cunoscut personal, cu care a vorbit mult. Papa Benedict al XVI-lea l-a apreciat pe Giovanni Trapattoni, şi va avea o relaţie pozitivă cu lumea sportului.”
Întrebat despre reacţia unei părţi a presei la alegerea Cardinalului Ratzinger pe tronul papal, Cardinalul Bertone a fost categoric. „Da, a fost scandalos. Absolut fără respect! O astfel de atitudine este condamnabilă. Nu cred că între jurnaliştii de la unele publicaţii englezeşti, precum Guardian, există cineva atât de amabil şi de respectuos faţă de toţi precum Cardinalul Ratzinger. Sincer, sper ca astfel de episoade să nu se repete. O parte a presei l-a tratat pe acest om, care este un om al Bisericii, animat de sentimente calde şi iubit de atâţia credincioşi, într-un mod regretabil”, a adăugat Cardinalul. „Am auzit un vaticanist italian întrebându-se dacă un om al ştiinţelor, un om al culturii, este capabil să predice Evanghelia. Este de asemenea scandalos.” Cardinalul Bertone a declarat însă că în general mass-media a prezentat în mod pozitiv persoana Papei Benedict al XVI-lea.
„Totalitatea mijloacelor de comunicare a fost purtătorul de cuvânt în aceste zile al conţinuturilor de credinţă, al patrimoniului credinţei, al momentelor de spiritualitate trăite de credincioşi”, a mai spus prelatul italian. „Cred că mulţumită majorităţii presei, a avut loc o cateheză la scară mondială. Mă gândesc şi la posturile arabe de televiziune, care au transmis ore şi ore de programe religioase catolice. De aceea, laudă mijloacelor de comunicaţii, laudă siturilor de Internet, care au comunicat aceste conţinuturi de credinţă. Şi dezaprobare faţă de mass-media care au abordat atitudini nedemne. Fiecare persoană trebuie respectată, inclusiv Papa.”
În continuare prelatul a vorbit despre cum îl cunoaşte personal pe noul Papă: „Este un om cunoscut şi pentru remarcile sale glumeţe; ştie cum să fie prieten şi cum să cultive relaţii stabile de prietenie. Este un om al prieteniei. […] A avut întotdeauna o relaţie pozitivă cu noile mişcări ecleziale. Le apreciază şi recunoaşte în ele darul Duhului, în primăvara de după Conciliul Vatican II.” Cardinalul Bertone a speculat pe tema sarcinilor cheie ale Sfântului Părinte. „Prima provocare pentru Papa Benedict este proclamarea Evangheliei, noua evanghelizare. Papa a cerut în special Cardinalilor să îl ajute la această muncă titanică. A doua provocare este implementarea Conciliului Vatican II.” Întrebat dacă se va redeschide dezbaterea privind rădăcinile iudeo-creştine ale Europei, Cardinalul Bertone a spus: „Cred că nu trebuie să renunţăm, iar Papa Benedict ne va conduce în opera de fundamentare a culturii noastre, a vieţii societăţii noastre, a naţiunilor noastre, pe rădăcinile iudeo-creştine, şi, de aceea, vom putea vedea o înflorire a mărturiilor din partea celor care vor să demonstreze că poţi să trăieşti în conformitate cu rădăcinile noastre creştine. Există mulţi care vor să facă aceasta. Deci mulţi îl vor urma pe Papa.”
