Episcopilor: fiţi învăţători ai credinţei
19.09.2005, Vatican (Catholica) - În această dimineaţă, Papa Benedict al XVI-lea a primit un grup de Episcopi care au fost consacraţi în cursul ultimelor 12 luni. Conform tradiţiei anuale, ei au petrecut câteva zile în rugăciune, meditaţie şi studiu. În discursul său, Sfântul Părinte a amintit că „această întâlnire este parte a iniţiativelor pentru formarea permanentă a Episcopilor. […] Dacă numeroase motive impun un aggiornamento din partea Episcopilor, atunci cu atât mai mult este potrivit ca la începutul misiunii lor să aibă ocazia de a petrece un timp adecvat pentru a reflecta asupra provocărilor şi problemelor care îi aşteaptă”.
„Făcând primii voştri paşi în rolul episcopal, aţi devenit deja conştienţi de necesitatea unei umile încrederi în Dumnezeu şi de curajul apostolic care se naşte din credinţă şi din simţul de responsabilitate”, a spus Sfântul Părinte. „Dintre datoriile voastre aş vrea să subliniez în special cea de învăţători ai credinţei. Vestirea Evangheliei stă la originea Bisericii şi a dezvoltării ei în lume, precum şi la rădăcina răspândirii credinţei între credincioşi. […] Ca succesori ai Apostolilor, voi sunteţi `doctores fidei`, adevăraţi doctori care, cu aceeaşi autoritate ca şi Cristos, vestiţi poporului o credinţă care să fie ţinută şi trăită.” Papa a continuat: „Pentru a-i răspunde lui Dumnezeu este nevoie de un itinerar interior care să îl conducă pe credincios la întâlnirea cu Domnul. […] Aceasta presupune viaţă interioară, tăcere şi atenţie, atitudini pe care vă invit nu doar să le experimentaţi personal, ci şi să le propuneţi credincioşilor voştri, organizând iniţiative potrivite […] care să îi ajute să descopere primatul vieţii spirituale.”
După ce a amintit că în timpul solemnităţii Ss Petru şi Paul, a prezentat Compendiumul Catehismului Bisericii Catolice, un sumar al Catehismului complet, Pontiful a spus: „Astăzi, în mod simbolic, vă dau fiecăruia aceste două documente fundamentale ale credinţei Bisericii, pentru ca ele să fie un punct de referinţă în activitatea voastră de învăţători, şi semn al comuniunii noastre de credinţă”. Papa Benedict al XVI-lea i-a invitat pe prelaţi să rămână aproape de preoţii şi de cateheţii Diecezei lor. Apoi, referindu-se la Anul Euharistiei care se apropie de sfârşit, el i-a îndemnat să se asigure că „lasă în inimile credincioşilor dorinţa de a-şi fundamenta şi mai mult vieţile pe Euharistie”.
„Toţi Episcopii trebuie să acorde o atenţie specială participării credincioşilor la Liturghia duminicală, în care Cuvântul vieţii răsună şi unde Cristos însuşi este prezent în speciile pâinii şi vinului. Mai mult, Liturghia permite credincioşilor să sporească importanţa comunităţii, care face parte din credinţă.” Papa a spus în încheiere: „Dragi fraţi, aveţi mare încredere în har; descoperiţi cum să insuflaţi această încredere în colaboratorii voştri, pentru ca mărgăritarul preţios al credinţei să strălucească cu putere, preţuit, apărat şi transmis în întreaga sa puritate.”
