Populaţia României scade continuu
06.03.2006, Bucureşti (Catholica) - Populaţia României ar putea scădea până la 1 ianuarie 2051 la aproximativ 17 milioane de locuitori, comparativ cu nivelul de 21,7 milioane de persoane, înregistrat în ianuarie 2004, potrivit unui studiu publicat ieri de Biroul de statistica al Uniunii Europene, Eurostat, citat de Novopress.info România după Mediafax. Până la jumătatea secolului numărul naşterilor se va plasa la 7,9 milioane persoane, sub nivelul deceselor, de 12,1 milioane persoane. Totodată, din România vor emigra până în ianuarie 2051 circa jumătate de milion de persoane, estimează Eurostat. Scăderea numărului populaţiei va fi treptată, la 21,3 milioane de locuitori în 2010, 19,2 milioane în 2030 şi 17,1 milioane de persoane în 2050.
Studiul arată că România va cunoaşte o îmbătrânire a populaţiei, în condiţiile în care numărul de persoane încadrate în categoria de vârstă 0-14 ani se va reduce de la 3,5 milioane în 2004 la 2,1 milioane în 2050. Totodată, numărul locuitorilor aflaţi la maturitate, în vârstă de 15-64 de ani, va scădea la jumătatea secolului sub 10 milioane, comparativ cu 15 milioane în 2004. Astfel, în 2010 România va avea 14,9 milioane de persoane mature, iar în 2030, 12,9 milioane. Eurostat arată că singura tendinţă de creştere va fi înregistrată în segmentul populaţiei vârstnice, de la 3,1 milioane în 2004, la 5 milioane în 2050. Biroul de statistică a luat în calcul trei factori – rata fertilităţii, durata de viaţă şi migraţia – şi a realizat mai multe scenarii, în funcţie de evoluţia acestora. Astfel, în cazul în care toţi cei trei factori conduc la creşterea populaţiei, în 2050 numărul de locuitori din România s-ar putea ridica la 21,5 milioane de persoane, iar în situaţia în care aceştia acţionează în sensul reducerii populaţiei, numărul de locuitori ar ajunge la 13,8 milioane de locuitori.
În ceea ce priveşte Uniunea Europeană, populaţia s-ar putea reduce până în ianuarie 2051 la 448,1 milioane de locuitori, faţă de 456,8 milioane de locuitori, la începutul anului 2004. Diferenţa dintre decese şi numărul de naşteri se va plasa la 48,3 milioane. Totodată, UE va primi aproape 40 de milioane de imigranţi. În cadrul UE, populaţia cu vârste de peste 65 de ani s-ar putea dubla până la jumătatea secolului, ajungând la 134,5 milioane de persoane, şi, în acelaşi timp, celelalte categorii de persoane îşi vor reduce ponderea. Eurostat avertizează că numărul persoanelor de peste 80 de ani se va tripla până în 2051, ajungând în jurul a 50 de milioane.
