Se aşteaptă un document despre folosirea prezervativelor
24.04.2006, Vatican (Catholica) - După documentul Vaticanului despre (ne)admiterea în seminarii pentru formarea la preoţie a candidaţilor a căror înclinaţii homosexuale sunt adânc înrădăcinate, un alt document se anunţă la orizont, stârnind interesul presei în lumea întreagă. După cum au anunţat mai multe agenţii internaţionale, catolice şi seculare, de mai mult timp se află în pregătire un document despre folosirea prezervativelor. În timp ce documentul în nici un caz nu va da „liber” la folosirea prezervativelor, cum se aşteaptă o mare parte a societăţii, s-ar putea ca interzicerea folosirii lui să devină mai nuanţată, cu excepţii în cazuri deosebit de grave.
Cardinalul Javier Lozano Barragan, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Pastoraţia Serviciilor de Sănătate, a refuzat să vorbească despre conţinutul documentului, dar a spus că Papa Benedict i-a cerut dicasterului său să studieze problema. Declaraţiile Cardinalului au apărut în ediţia de duminică a publicaţiei italiene La Repubblica. „În curând Vaticanul va da un document despre folosirea prezervativelor de către persoanele care au boli grave, începând cu SIDA.” Dicasterul său studiază problema alături de oamenii de ştiinţă şi de teologii care au scris – deja – documentul. „Papa Benedict este cel care ne-a cerut să studiem acest aspect particular al folosirii prezervativelor de către cei bolnavi cu SIDA şi de către cei ce suferă de alte boli infecţioase.”
Întrebat dacă este de acord cu viziunea despre folosirea prezervativelor exprimată de Cardinalul Carlo Maria Martini (vezi ştirea Catholica.ro din 22 aprilie), Cardinalul Barragan a spus: „Este un subiect foarte dificil şi delicat, ce cere prudenţă.” Singurul punct unde Cardinalul Barragan s-a exprimat făţiş ca fiind de acord cu Cardinalul Martini a fost recomandarea ca Biserica să permită femeilor ce nu pot să rămână gravide să se folosească de surplusul de embrioni congelaţi de la clinicile de fertilitate, embrioni care în mod obişnuit sunt aruncaţi după ce un cuplu încheie tratamentul de fertilitate.
În încheiere amintim că în 2004 Cardinalul Godfried Danneels se declara în favoarea folosirii prezervativului împotriva răspândirii SIDA, dar nu ca metodă de control a naşterilor (Biserica Catolică susţine diferite metode de planificare naturală a naşterilor, ce exclud metode artificiale precum, inclusiv, prezervativul.) „Dacă o persoană infectată cu SIDA s-a decis să nu respecte abstinenţa, atunci el trebuie să îşi protejeze partenerul şi ceea ce poate să facă în acest caz este să folosească un prezervativ”, a spus Cardinalul la un post de televiziune olandez. Aşa ceva ar fi inutil însă după Cardinalul Lopez Trujillo, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Familie, care declara acum doi ani, în Marea Britanie, la un post de televiziunea, că prezervativele nu sunt bariere eficiente împotriva SIDA, cerând atunci ca producătorii de prezervative să noteze acest fapt pe ambalaje.
