Tineri din Iaşi în pelerinaj la Sighetu Marmaţiei
13.06.2008, Iaşi (Catholica) - Un grup de studenţi de la Facultatea de Teologie Romano-Catolică, din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi, însoţiţi de prieteni de la alte facultăţi, au fost în pelerinaj la Sighetu Marmaţiei în perioada 7-9 iunie 2008, informează Ercis.ro. Îndrumătorul acestui pelerinaj a fost pr. Iosif Iacob, profesor la Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi. Tinerii au plecat în dimineaţa zilei de 7 iunie, grupul de 32 de tineri ajungând după-masa la Sighetu Marmaţiei, unde au fost cazaţi în casa „Famiglia Madre Colomba” a Surorilor Benedictine.
Duminică, 8 iunie, tinerii au participat la Liturghia greco-catolică. „Am fost rechemaţi la o continuă rugăciune care trebuie să fie baza activităţilor noastre. Rugăciune care trebuie să însufleţească credinţa noastră”, scrie Mihaela Păduraru. „Această participare a fost ca o pregătire pentru următorul pas, (punctul culminant în pelerinajul nostru) şi anume vizitarea Memorialului victimelor comunismului şi al rezistenţei. Aici, în închisoarea muzeu am avut cu toţii ocazia de a vedea ceea ce alţii au trăit în mod real în suflet şi trup, în fiinţa lor. A fost un timp în care am descoperit impresionanta mărturie de credinţă, impresionantul curaj şi patriotism al predecesorilor noştri religioşi, precum episcopul nostru martir Anton Durcovici, politici, precum Iuliu Maniu. Alături de mărturia acestora am descoperit şi mărturia atâtor oameni simpli, elevi şi studenţi, profesori şi ţărani.” Vizita a continuat la „Cimitirului săracilor”, unde tinerii s-au rugat pentru cei care şi-au pierdut viaţa, acuzaţi fiind de „înaltă trădare”, în timp ce ei nu făceau decât să apere adevărul.
A doua zi grupul a mers la mănăstirea din Săpânţa şi la vestitul „Cimitir vesel” din aceeaşi localitate. După aceasta tinerii s-au întors la Iaşi. „La sfârşitul celor trei zile, timp în care ne-am îmbogăţit cu o multitudine de informaţii, am realizat ce rol important are istoria în existenţa fiecărui popor, în existenţa fiecărui om. Totodată, contează mult cine eşti, însă contează enorm şi ceea ce faci, aşa cum am citit şi în mesajele din Cimitirul vesel, mesaje care poate nu aparţineau unor eroi, dar într-un fel sau altul, prin conţinutul vesel sau mai trist, nu fac altceva decât să ne transmită şi ele cât de important este să fii om printre oameni!”, citim la finalul corespondenţei de pe situl Diecezei de Iaşi.




