Pelerinajul Arhidiaconatului de Mureş la Maria-Radna
13.06.2013, Maria Radna (Catholica) - În sărbătoarea Inimii Imaculate a Sfintei Fecioare Maria, a avut loc la Maria-Radna pelerinajul Arhidiaconatului de Mureş. Acest arhidiaconat cuprinde parohiile din judeţul Arad, din decanatele de Pâncota, Arad şi Vinga, cu credincioşi preponderenţi de limbă maghiară. Sfânta Liturghie a început la orele 11:00, credincioşii începând să sosească în cel mai important loc de pelerinaj roman-catolic din Vestul ţării încă de la orele 9:30. Majoritatea şi-au făcut apariţia la Radna intrând în procesiune şi cântând tradiţionalele cântece închinate preasfintei Fecioare Maria.
Liturghia pontificală a fost celebrată de Excelenţa Sa Martin Roos, Episcop diecezan de Timişoara, în cele patru limbi uzuale în Dieceză: germana, latină, română şi maghiară. Alături de Ierarh au mai concelebrat circa 20 de preoţi din întregul arhidiaconat. Cum credincioşii arhidiaconatului nu sunt exclusiv de limbă maghiară, predica a fost rostită în trei limbi. În maghiară a predicat pr. Sándor Tivadar, în germană a predicat pr. Vilmos Gál, iar în limba română a predicat pr. Stănică Matieş OFMConv. Toţi trei predicatorii au evidenţiat rolul Imaculatei Inimi a Mariei pentru creştinătate şi pentru fiecare creştin în parte. Şi noi, ca şi buni creştini trebuie să păstrăm toate cele ce ni le dezvăluie Dumnezeu în inimile noastre.
După Sfânta Liturghie a avut loc, pe dealul din spatele Bazilicii, devoţiunea „Calea Crucii” recitată de preoţii prezenţi împreună, în trei limbi. Mulţumim tuturor pentru organizare şi anunţăm cu mare bucurie că următorul pelerinaj va avea loc pe 15 iunie, când va fi organizat la Maria-Radna pelerinajul diecezan al ministranţilor. Pe data de 26 iulie va avea loc pelerinajul pe jos al oraşului Timişoara şi a Arhidecanatului de Timiş la Maria-Radna, iar pe 2 august, în ziua de Portiuncula, va avea loc pelerinajul germanilor în acest binecuvântat şi de har. (text: Adrian Păşcălău; foto: Andreas Banuş)