În Pakistan musulmanii ajută la ridicarea unei biserici
16.06.2016, Roma (Catholica) - Din dorința de a promova armonia religioasă în Pakistan, unii musulmani s-au alăturat creștinilor pentru construirea unei biserici în satul Khalsabad, de lângă Gojra, în districtul Toba Tek Singh. Localitatea Gojra a fost subiect de știri în 2009, când casele creștinilor au fost atacate de o bandă musulmană sub acuzația de blasfemie. Zece creștini au fost uciși în tragedie, dintre care șapte au fost arși de vii în casele lor. Patru biserici din satele dimprejur au fost distruse de aceeași mulțime nervoasă.
După aproximativ șase ani de la incidentul din Gojra, musulmanii s-au hotărât să își sprijine creștinii prin construcția unei capele, care însă a fost distrusă de musonul recent. Dilawar Hussain, care are un magazin în Khalsabad, s-a implicat în construirea unei biserici. A donat 10.000 de rupii pakistaneze pentru construirea bisericii după ce a aflat despre proiect la o întâlnire din aprilie. Hussain a explicat că biserica este de asemenea o casă a lui Allah, același Dumnezeu în care cred și musulmanii, și că este mândru de eforturile de promovare în regiune a armoniei religioase. Alți musulmani au contribuit de asemenea după puteri. Un afacerist a donat 30.000 de rupii, iar un fermier musulman 2.000.
Pr. Aftab James Paul, care slujește ca vicar la biserica Sf. Fidelis din Khushpur și este responsabil cu administrația pastorației în 56 de sate, inclusiv Khalsabad, a spus: „Cu câteva zile înainte de Paști, inițiativa (de ajutor) a fost asumată de frații noștri musulmani”. Creștinii au folosit casele lor pentru rugăciunile din zilele de sărbătoare. „Rezidenții musulmani s-au oferit să ne construiască o capelă în dar. Le suntem recunoscători fraților musulmani pentru gestul minunat.” Actele condamnabile săvârșite de câțiva nu pot fi puse în cârcă tuturor credincioșilor unei religii, a mai spus preotul, subliniind că în societate trebuie răspândit mesajul iubirii. „Nu este prima oară când musulmanii îi ajută pe creștini să își înalțe o biserică, un loc de rugăciune catolic fiind ridicat în 2005 lângă Gojra cu ajutorul lor.”
