Progresul unor noi cauze de canonizare
19.06.2017, Vatican (Catholica) - Papa Francisc a recunoscut vineri trăirea eroică a virtuților pentru șase persoane aflate pe drumul spre canonizare, precum și martiriul unui bărbat italian care a murit datorită bătăii primite pe când era închis într-un lagăr de concentrare pentru opoziția sa față de fascism.
Pontiful s-a întâlnit pe 16 iunie cu prefectul Congregației pentru Cauzele Sfinților, Cardinalul Angelo Amato, dându-și acordul pentru mersul înainte a cauzelor prezentate. A recunoscut martiriul Venerabilului Teresio Olivelli, laic ucis din ură față de credință pe 17 ianuarie 1945, la 29 de ani. S-a născut în 1916, absolvind dreptul și scriind în ziare pe teme de drept și pe teme sociale, după care s-a înscris ca soldat voluntar în războiul civil hispanic, respectiv în cel de-al doilea război mondial. În timpul războiului, viziunea s-a asupra regimului fascist italian al lui Benito Mussolinici s-a înăsprit. A fondat o publicație dedicată răspândirii mesajului creștin și a încercat să infuzeze idei creștine în regim. Mai apoi s-a dezis complet de regim după ce a văzut deportarea evreilor. A intrat în mișcarea de rezistență din Milano.
A fost capturat pe 27 aprilie 1944, fiind dus într-o închisoare unde a fost torturat. Ulterior a fost transferat în altă închisoare. Pe 11 iulie numele lui a fost pus pe lista celor 70 de deținuți de împușcat, dar a fugit și s-a ascuns într-o câmpie, fiind ulterior recapturat. A fost trimis într-un lagăr de concentrare din nordul Italiei, mai apoi ajungând în lagăre de concentrare din Germania. Acolo își împărțea rația de mâncare cu colegii și îi trata pe răniți. A murit datorită rănilor primite după ce a luat apărarea unui deținut ucrainean. A fost lovit în stomac de 25 de ori.
Procesul de beatificare a lui Olivelli a început în 1988. S-a dorit recunoașterea martiriului, dar cererea a fost respinsă pe motive de dubii, dar s-a admis că a trăit eroic virtuțile, drept urmare primind titlul de Venerabil în 2015. Oficialii cauzei au rămas la pretenția că Olivelli a fost ucis din ură față de credință și au retrimis dosarul în 2016, sperând că se va trece la beatificare fără miracolul cerut celor care nu sunt martiri. În baza noilor dovezi trimise, Congregația pentru Cauzele Sfinților și-a dat acordul, iar vineri și Papa Francisc, deschizându-se astfel calea beatificării lui.
Un alt proces care a avansat a fost cel al sr. Maria degli Angeli, născută Giuseppa Margherita Operte, în Torino, în 1871. Născută într-o familie bogată, la 14 ani și-a pierdut tatăl și fratele. Rămasă singură cu mama, a intrat la un moment dat în Ordinul Terțiar Carmelit. Când Giuseppa a auzit că un preot dintr-o parohie învecinată vrea să deschidă un institut pentru tinerele sărace, a luat aceasta ca un semn al chemării ei, iar în 1894 a deschis Institutul Sf. Iosif într-un palat moștenit de la părinții ei. A început o comunitate religioasă de carmelite terțiare, care trăiau un apostolat activ după spiritualitatea marilor reformatori ale Carmelului; din 1970 s-au numit Surorile Carmelite ale Sf. Tereza de Torino, având două ramuri – una contemplativă și una activă. A murit în mănăstirea din Cascine Vica, pe 7 octombrie 1949.
Alte persoane declarate Venerabile sunt: Episcopul Antonio Jose de Souza Barroso de Porto (1854-1918); Episcopul Jose de Jesus López y González de Aguascalientes, fondator al Congregației Surorilor Catolice Maestre ale Sfintei Inimi a lui Isus (1872-1950); Episcopul Agostino Ernesto Castrillo OFM de San Marco și Bisignano (1904-1955); pr. Giacomo da Balduina OFMCap (1900-1948); și sr. Umiltà Patlán Sánchez din Ordinul Surorilor Franciscane ale Neprihănitei Zămisliri (1895-1970).
