Funeraliile simple pentru Jean Vanier în Franța
18.05.2019, Paris (Catholica) - Numeroase persoane au participat joi, 16 mai 2019, la funeraliile lui Jean Vanier, fondatorul Comunității Arca, decedat la 7 mai la vârsta de 90 de ani, funeralii celebrate în comunitatea din Trosly-Breuil în nordul Parisului. Ritul, care s-a desfășurat sub semnul simplității, care a caracterizat viața lui Vanier, a fost prezidat de Arhiepiscopul Pierre d’Ornellas, de Rennes, reprezentant al Bisericii Catolice în Arca internațională.
Între alți Episcopi și lideri religioși care au luat parte la înmormântare se numără: Jacques Benoit-Gonnin, Episcop de Beauvais, și predecesorul său, Jean-Paul James; Stephen Conway, Episcop anglican de Ely; fratele Alois, superior al Comunității din Taizé. Rude, prieteni și reprezentanți ai Comunității Arca și ai organizației Credință și lumină au adus omagiu la sfârșitul celebrării, în timpul căreia au fost interpretate cântece în engleză și japoneză și au fost recitate rugăciuni din tradiția islamică. Semnul păcii a fost cel semnul Namaste indian, în timp ce lecturile au fost cele pe care Jean Vanier le-a ales pentru această zi.
În timpul înmormântării a fost citit și un mesaj trimis de Papa Francisc pentru această ocazie: „Încercând să trăiască unit cu Cristos, prin care Dumnezeu a luat toate slăbiciunile noastre, Jean Vanier a făcut în așa fel încât persoanele mai fragile, și prea des respinse, să fie primite și recunoscute ca frați și surori, respectând diferențele religioase și sociale”, scrie Pontiful în scrisoarea prezentată de Vatican News. Pontiful continuă cerând lui Dumnezeu să ocrotească „marea și frumoasa familie a Arcei” și exprimă dorința ca „în fidelitate față de intuiția evanghelică a lui Jean, toate comunitățile să poată continua să fie locuri de sărbătoare și de iertare, de compasiune și de bucurie, arătând că fiecare, oricare ar fi dizabilitatea sa, este iubit de Dumnezeu și chemat să participe la o lume de fraternitate, de dreptate și de pace”.
În predica sa, Mons. d’Ornellas a amintit toate întâlnirile lui Vanier cu cei excluși, cei respinși, cei deținuți, din toată lumea: „Chiar ei, cu suferințele lor și strigătul lor pentru a stabili o relație, au atins și au frânt inima lui Jean”. Inimă care suferea datorită dezbinărilor: de fapt, el s-a angajat să „acționeze pentru unitatea dintre creștini și să lucreze pentru pacea între religii”, conștient că „umanitatea și sărăcia sunt drumul cel mai sigur pentru unitate, pentru pace, pentru fraternitate”.
Tuturor celor care i-au primit moștenirea prin Arcă, răspândită în 40 de țări, Arhiepiscopul de Rennes le-a cerut „să se aplece asupra slăbiciunilor reciproce” și „să fie maeștri făcându-se slujitori umili și iubitori”, intrând „la școala umilinței și a iubirii”. „Dumnezeu v-a ales pentru ca toți să înțelegem că fericirea noastră este să trăim în comuniune unii cu alții. Dumnezeu v-a ales pentru ca lumea să știe că pacea este posibilă și că putem trăi în pace unii cu alții cu multele noastre diferențe. Fiecare dintre comunitățile noastre este un loc de pace și de comuniune. Să îl binecuvântăm pe Dumnezeu pentru aceasta”. (material Vatican Insider, tradus de pr. Mihai Pătrașcu pentru Ercis.ro)
