Papa a amintit de slujirea „devotată și fidelă” a Arhiepiscopului Treanor

22.08.2024, Vatican (Catholica) - Papa Francisc, într-un mesaj semnat de Cardinalul Pietro Parolin, secretar de stat, și-a exprimat recunoștința pentru slujirea „devotată și fidelă” a Arhiepiscopului Noël Treanor, Nunțiu Apostolic pe lângă Uniunea Europeană, decedat pe 11 august. Funeraliile au avut loc marți, 20 august, în Catedrala Sf. Petru din Belfast, iar înmormântarea a avut loc în Capela Învierii a Catedralei. Mons. Alan McGuckian SJ, Episcop de Down și Connor, a celebrat Sfânta Liturghie cu requiem, concelebrată de actualul Arhiepiscop de Armagh și Primat al întregii Irlande, Mons. Eamon Martin, și de Mons. Diarmuid Martin, Arhiepiscop emerit de Armagh.
Vaticanul a fost reprezentat de Cardinalul Arthur Roche, prefectul Dicasterului pentru Cultul Divin, împreună cu reprezentanți ai secretariatului de stat, printre care Arhiepiscopul Paul Richard Gallagher, secretar pentru relațiile cu statele și organizațiile internaționale, Arhiepiscopul Luciano Russo, secretar pentru prezentările pontificale, Arhiepiscopul Luis Mariano Montemayor, Nunțiul Apostolic în Irlanda, și Arhiepiscopii Michael Crotty și Seamus Horgan, Nunți Apostolici în Nigeria și Sudanul de Sud. Delegații ecumenice reprezentând Biserica Prezbiteriană, Biserica Irlandei din Bangor Abbey și Biserica Metodistă au fost, de asemenea, prezente.
Într-un mesaj citit în timpul funeraliilor de Arhiepiscopul Montemayor, Papa Francisc și-a exprimat apropierea spirituală față de familia Arhiepiscopului Treanor, în special față de fratele său John și sora sa Mary, extinzându-se la clerul, persoanele consacrate și credincioșii laici din Dieceza de Down și Connor. „Exprimându-și profunda recunoștință pentru slujirea devotată și fidelă a Arhiepiscopului Treanor față de poporul lui Dumnezeu în această Biserică locală, față de societatea irlandeză în general, față de Comisia Conferințelor Episcopale din Uniunea Europeană și, cel mai recent, față de Scaunul Apostolic, Sanctitatea Sa se alătură vouă pentru a-i încredința sufletul milostivirii iubitoare a Bunului Păstor Cristos.”
În omilia sa din timpul Sfintei Liturghii, Episcopul McGuckian a amintit de Arhiepiscopul Treanor ca de un om capabil să creeze legături puternice de prietenie, să păstreze legătura cu familia sa cu afecțiune și recunoștință și să învețe generațiile mai tinere valorile fundamentale ale învățăturii sociale catolice într-o lume în schimbare, care are nevoie de justiție, fraternitate și implicarea laicilor, în care el credea atât de mult. Episcopul și-a început reflecția amintind câteva întâmplări din adolescența lui Treanor – inclusiv momentul în care în casă a apărut primul televizor, a cărui gestionare a stârnit certuri între frați, ceea ce l-a determinat pe tatăl lor să decidă să îl îndepărteze pentru a evita certurile inutile și dăunătoare. Episcopul McGuckian a folosit acest episod pentru a sublinia angajamentul crucial și niciodată abandonat al răposatului Nunțiu de a construi o relație solidă între credință și cultură. A fost un angajament pe care Nunțiul l-a preluat din învățătura Papei Ioan Paul al II-lea, pe care și-a făcut-o proprie: „Credința care nu devine cultură nu este nici pe deplin îmbrățișată, nici pe deplin gândită, nici trăită cu credință”.
Episcopul McGuckian, care a lucrat cu Arhiepiscopul Treanor în Down și Connor în cadrul proiectului „Biserica vie” și, mai târziu, în cadrul Conferinței Episcopilor Irlandezi, în special în domeniul justiției și păcii, a subliniat, de asemenea, adevăratul vis al Mons. Treanor, acela ca „toți cei botezați, clerici, laici și religioși să lucreze împreună pentru misiunea Bisericii și pentru binele comun”. Arhiepiscopul Treanor, a continuat el, „a admirat în egală măsură preotul care slujește cu bucurie, omul de afaceri care muncește și oferă locuri de muncă ce susțin mulți oameni, persoanele consacrate din prima linie în lupta împotriva sărăciei și nedreptății, profesorii care se străduiesc să facă o societate mai bună prin educația catolică și să îl aducă pe Cristos tinerilor”.
Arhiepiscopul McGuckian a continuat să remarce angajamentul profund al Arhiepiscopului Treanor față de proiectul european, „născut din dorința de a forja o cultură comună, dătătoare de viață, într-o situație de diviziune teribilă, manifestată în cel mai rău mod prin excesele oribile ale celui de-al Doilea Război Mondial”. Regretatul Nunțiu a văzut „că marii lideri ai națiunilor cândva în luptă s-au străduit să creeze ceva în comun care să fie autentic secular și incluziv. Ei erau convinși, la fel ca Noël, că sursa cea mai fiabilă pentru valorile care puteau susține un proiect atât de îndrăzneț era Evanghelia lui Isus”.
Amintind scrisoarea pastorală din 2018 a Arhiepiscopului Treanor adresată studenților și tinerilor adulți – inspirată de mesajele Papei Francisc pentru pace – Episcopul McGuckian a dezvăluit „un sentiment al frustrării sale că patrimoniul extraordinar al învățăturii sociale catolice nu este în mod constant în fața ochilor și pe buzele noastre”. Acest lucru a condus la concluzia omiliei Episcopului, subliniind „cât de importante sunt aceste principii medievale de «proporționalitate, dreptate și protejare a vieții» în raport cu războaiele care se dezlănțuie astăzi sub ochii noștri, mai ales în Gaza și Ucraina”.
