Evenimentul de tineret din Spania cu mii de tineri care îmbrățișează sfințenia

10.07.2025, Madrid (Catholica) - La poalele Sanctuarului din Covadonga, situat în provincia Asturias din Spania – unde Reconquista a început cu secole în urmă – peste 1.700 de tineri catolici din 28 de țări s-au reunit recent, pentru al doilea an consecutiv, pentru Ziua Euharistică Mariană a Tineretului (JEMJ, după acronimul său spaniol), cu hotărârea fermă de a întreprinde o nouă „reconquista”: cea a inimilor. „Reconquista” (recucerirea) se referă la o serie de bătălii de-a lungul secolelor care, în 1492, au pus capăt cuceririi Spaniei de către mauri în secolul al VIII-lea. Bătălia de la Covadonga (aproximativ anul 720) este considerată începutul Reconquistei, când forțele creștine din Asturias i-au învins pe invadatorii musulmani.
În după-amiaza zilei de 4 iulie, o atmosferă de bucurie, cântece, îmbrățișări și reîntâlniri a învăluit împrejurimile Sfintei Peșteri și ale maiestuoasei Bazilici, cuibărită în peisajul montan impunător al Picos de Europa. Cu rucsacuri, steaguri și rozarii în mână, au început să sosească primii pelerini, pregătiți pentru trei zile de o experiență intensă, plină de credință. Sub mottoul „Îți voi da o inimă nouă”, tinerii au participat la Liturghii, Adorații euharistice, discuții, ateliere euharistice, cateheză și chiar un festival, într-o atmosferă profund spirituală, dar și festivă, în care s-a simțit speranța unei generații care nu a renunțat să își trăiască credința.
Fecioara Maria și Euharistia s-a aflat în centrul acestei întâlniri a tinerilor – care devine un eveniment-cheie în cadrul activităților catolice de vară din Spania. Sr. Beatriz Liaño, din ordinul religios Surorile Slujitoare ale Căminului Mamei și responsabil media pentru JEMJ, a împărtășit o întâmplare relevantă cu ACI Prensa, partenerul de știri în limba spaniolă al CNA. „Erau atât de mulți tineri care doreau să își petreacă seara adorând Preasfântul Sacrament la Sanctuar, încât preoții au decis să expună Sacramentul și pe esplanadă, pentru ca toată lumea să poată participa.” Asociația En Marcha (În mișcare) JEMJ, promotoarea inițiativei, a făcut posibil evenimentul cu ajutorul indispensabil al Surorilor Slujitoare de la Casa Maicii Domnului și a peste 200 de voluntari.
Pentru Liaño, JEMJ nu este doar un eveniment pentru tineri: „Este ceva prețios, un dar de la Fecioara Maria pentru fiul ei, Isus. Cred că inima Mamei i-a chemat pe toți acești tineri împreună pentru a le oferi, cu respect total pentru libertatea lor, o întâlnire personală cu Cristos cel viu în Euharistie, capabilă să le transforme viața”. Episcopul Juan Carlos Elizalde de Vitoria, Spania, a celebrat Liturghia de deschidere vineri seara. Mai mult de 30 de preoți au concelebrat. „Există o promisiune de fericire în adâncul inimii tale, iar tu ești în pelerinaj pentru că refuzi să te resemnezi vegetând. Vă părăsiți casa în căutarea fericirii: o inimă nouă, o viață plină”, le-a spus prelatul tinerilor în timpul omiliei sale.
Mons. Elizalde i-a invitat, de asemenea, pe tineri să reflecteze la ceea ce Domnul le „strigă”: „Cu toții suntem chemați; nu există nimeni fără vocație. Domnul ne cheamă pe toți pe nume. Nu este o chestiune de viață consacrată sau de preoție, este o chestiune de fericire, este o chestiune de inimă nouă”.
