A început numărătoare inversă până la încheierea Jubileului

18.12.2025, Vatican (Catholica) - Au mai rămas doar câteva săptămâni până la închiderea Anului Sfânt, care a fost inaugurat de Papa Francisc la 24 decembrie 2024. Pe 6 ianuarie 2026, Papa Leon al XIV-lea va fi cel care va închide uriașa poartă de bronz a Bazilicii San Pietro din Vatican, prin care au trecut aproape 30 de milioane de pelerini în ultimele 12 luni în căutarea indulgenței plenare. Această Poartă Sfântă urmează să fie redeschisă în 2033, când Biserica va sărbători Anul Sfânt Extraordinar al Răscumpărării.
Programul ceremoniilor de închidere a Porților Sfinte din principalele Bazilici papale din Roma este următorul: prima Poartă Sfântă care va fi închisă – și care va rămâne zidită până la următorul Jubileu – este cea a Bazilicii Santa Maria Maggiore. Ritualul va avea loc pe 25 decembrie, după cum informează biroul de presă al Sfântului Scaun. Ceremonia va începe la ora locală 18.00, fiind urmată de Liturghia celebrată de Cardinalul arhipăstor al Bazilicii, Mons. Rolandas Makrickas. Două zile mai târziu, pe 27 decembrie, la ora locală 11.00, ceremonia de închidere de la Bazilica San Giovanni in Laterano va fi prezidată de Cardinalul vicar al Romei, Mons. Baldassare Reina, care va celebra Euharistia, și va beneficia de participarea corului diecezan, condus de Mons. Marco Frisina.
Pe 28 decembrie, la ora locală 10 a.m., Poarta Sfântă a Bazilicii San Paolo fuori le mura va fi închisă. Evenimentul solemn va fi prezidat de Cardinalul arhipăstor James Michael Harvey. În fine, la 6 ianuarie 2026, solemnitatea Epifaniei, Papa Leon al XIV-lea va închide Poarta Sfântă a Bazilicii San Pietro înainte de a celebra Liturghia ce va marca actul de încheiere a Anului Jubiliar al Speranței 2025. Cu această ocazie, Suveranul Pontif îi va invita pe pelerini să revină la Roma în 2033 pentru Anul Sfânt Extraordinar al Răscumpărării. Porți Sfinte, așa cum este tradiția, au exclusiv cele patru Bazilici papale din Roma: San Pietro în Vatican, San Giovanni in Laterano, Santa Maria Maggiore și San Paolo fuori le mura. Cu toate acestea, pe 26 decembrie, la două zile după inaugurarea oficială a Anului Sfânt, Papa Francisc a făcut o excepție deplasându-se la închisoarea Rebibbia din Roma pentru a repeta acest gest la o altă poartă, ca simbol al speranței. Fostul Papă a dorit să extindă acest gest de grație către deținuți, deschizând poarta acestei instituții penitenciare din capitala Italiei. Data la care va avea loc ceremonia de închidere a acestei a cincea Porți Sfinte nu a fost încă anunțată.
