Papa Leon: Lumea are întotdeauna „Irozii” ei

28.12.2025, Vatican (Catholica) - În sărbătoarea Sfintei Familii, Papa Leon a comentat pasajul evanghelic al zilei, subliniind cum pot familiile noastre să trăiască după modelul oferit de Iosif și Maria. În ciuda „Irozilor” care nu lipsesc în nici o epocă, familiile trebuie să pună accentul pe rugăciune, pe Sacramente, pe dialogul sincer, a spus Sfântul Părinte înaintea rugăciunii Îngerul Domnului. Redăm alocuțiunea papală.
Dragi frați și surori, o duminică frumoasă!
Astăzi celebrăm sărbătoarea Sfintei Familii, iar Liturghia ne oferă relatarea fugii lor în Egipt (cf. Matei 2,13-15.19-23). Este un moment de încercare pentru Isus, Maria și Iosif. Într-adevăr, imaginea luminoasă a Crăciunului este brusc aproape eclipsată de umbra tulburătoare a unei amenințări mortale, care își are originea în viața tulburată a lui Irod. Un om crud și însetat de sânge, care este temut pentru brutalitatea sa, dar tocmai din acest motiv este profund singur și cuprins de teama de a fi detronat. Când află de la magi că s-a născut „regele iudeilor”(Matei 2,2), simțind acest lucru ca pe o amenințare la adresa puterii sale, decretează ca toți copiii de aceeași vârstă cu Isus să fie uciși. În regatul său, Dumnezeu săvârșește cea mai mare minune din istorie, în care se împlinesc toate promisiunile străvechi de mântuire, dar el nu poate vedea acest lucru pentru că este orbit de teama de a-și pierde tronul, bogățiile și privilegiile. În Betleem există lumină și bucurie, deoarece câțiva păstori au primit anunțul ceresc și l-au glorificat pe Dumnezeu în fața ieslei (cf. Luca 2,8-20). Dar nimic din toate acestea nu poate penetra apărarea blindată a palatului regal, decât ca un ecou distorsionat al unei amenințări care trebuie înăbușită cu violență oarbă.
Cu toate acestea, tocmai această împietrire a inimii subliniază și mai mult valoarea prezenței și a misiunii Sfintei Familii. În lumea despotică și lacomă reprezentată de tiran, ea este locul de naștere și leagănul singurului răspuns posibil de mântuire, cel al lui Dumnezeu care, în totală gratuitate, se dăruiește oamenilor fără rezerve și fără pretenții. Ascultând de glasul Domnului, ducându-și Mireasa și Copilul în siguranță, gestul lui Iosif se dezvăluie în toată semnificația sa răscumpărătoare. În Egipt, flacăra iubirii domestice, căreia Domnul i-a încredințat prezența Sa în lume, crește și capătă putere pentru a aduce lumină întregii lumi.
În timp ce contemplăm acest mister cu uimire și recunoștință, ne gândim la familiile noastre și la lumina pe care o pot aduce societății în care trăim. Din nefericire, lumea are întotdeauna „Irozii” ei, miturile succesului cu orice preț, ale puterii fără scrupule, ale bunăstării goale și superficiale, și plătește adesea prețul sub forma singurătății, disperării, diviziunilor și conflictelor. Să nu permitem acestor miraje să sufoce flacăra iubirii în familiile creștine. Dimpotrivă, în familiile noastre ar trebui să prețuim valorile Evangheliei: rugăciunea, primirea frecventă a Sacramentelor – în special Spovada și Împărtășania -, simțirile sănătoase, dialogul sincer, fidelitatea și concretețea simplă și frumoasă a cuvintelor și gesturilor de zi cu zi. Aceasta va face din ei o lumină de speranță pentru locurile în care trăim; o școală a iubirii și un instrument de mântuire în mâinile lui Dumnezeu (cf. Papa Francisc, Omilie la Liturghia pentru cea de-a X-a Întâlnire Mondială a Familiilor, 25 iunie 2022).
Să îi cerem așadar Tatălui nostru din ceruri, prin mijlocirea Mariei și a Sfântului Iosif, să binecuvânteze familiile noastre și toate familiile din lume, pentru ca, urmând modelul Fiului Său făcut om, să fie pentru toți un semn eficace al prezenței Sale și al iubirii Sale nesfârșite.
După Angelus, Sfântul Părinte a spus următoarele:
Dragi frați și surori,
Vă adresez salutul meu călduros tuturor, romani și pelerini din diferite țări. În mod special, îi salut pe tinerii din Clusone, Gerenzano și San Bartolomeo in Bosco, pe miruiții din Adrara San Martino, pe tinerii și ministranții din Brescia, pe participanții la pelerinajul unității pastorale din Sarezzo și pe cercetașii din Treviso. De asemenea, îi salut pe educatorii Acțiunii Catolice din Limena și Morciano, Romagna, pe responsabilii Oratoriului San Pius X din Portogruaro, pe grupul de voluntari din Borgomanero, pe credincioșii din San Cataldo și Serradifalco și pe membrii Pro Loco din Sant’Egidio del Monte Albino.
În lumina Nașterii Domnului, să continuăm să ne rugăm pentru pace. Astăzi, în special, să ne rugăm pentru familiile care suferă din cauza războiului, în special pentru copii, bătrâni și cei mai vulnerabili. Să ne încredințăm împreună mijlocirii Sfintei Familii din Nazaret. Vă doresc tuturor o duminică fericită!
