Cardinalul Zenari, care împlinește 80 de ani, își încheie mandatul de Nunțiu în Siria

02.02.2026, Vatican (Catholica) - În 2021, la împlinirea vârstei de 75 de ani (vârsta canonică pentru retragere), Cardinal Mario Zenari și-a prezentat demisia din ceea ce, timp de aproape 17 ani, a fost mai mult decât un post diplomatic – o adevărată misiune: slujirea ca Nunțiu Apostolic la Damasc, reprezentant al Papei și punct de referință pentru Biserica universală în Siria „martirizată”. Papa Francisc a refuzat retragerea sa și a ales să îl mențină în funcție „pe o perioadă nedeterminată”, o decizie pe care „Don Mario” a interpretat-o ca un semn în plus de atenție față de populația rănită de război și sărăcie și supusă unor tulburări constante, care vedea în el un punct de referință stabil și autoritar.
După cinci ani, însă, împlinind 80 de ani pe 5 ianuarie, Cardinalul Mario Zenari pune capăt lungului său minister ca reprezentant papal într-unul dintre cele mai rănite teritorii din lume. Demisia sa a fost anunțată astăzi, 2 februarie, în buletinul biroului de presă al Sfântului Scaun. Cu toate acestea, în spatele scurtei notificări instituționale se ascunde o poveste extraordinară. Este povestea unui preot din Rosegaferro di Villafranca di Verona, format la Academia Ecleziastică Pontificală și devenit în scurt timp „veteran de război”, după cum se definește el însuși, slujind ca Nunțiu Apostolic la începutul anilor 2000 în Coasta de Fildeș, Niger și Burkina Faso, iar apoi, între 2004 și 2008, în Sri Lanka. În 2008, a pus piciorul în Siria pentru prima dată, în urma numirii din 30 decembrie dorite de Papa Benedict al XVI-lea.
La acea vreme, Siria era cu totul diferită de cea pe care o cunoaștem astăzi – și pe care o cunosc mulți tineri și copii sirieni, care nu au cunoscut în viață altceva decât mizeria și ororile războiului. Era o țară marcată de o aparentă stabilitate și o fază de deschidere economică, cu turismul în creștere, dar traversată de tensiuni sociale subterane. În 2011 a izbucnit conflictul, revoltele, masacrele ISIS – iar Mons. Zenari a fost mereu acolo, ca reprezentant al Papei, desfășurând activități diplomatice și de mediere menite să găsească o soluție pașnică la conflicte, precum și eforturi umanitare de apropiere și alinare pentru oamenii care trăiau ceea ce el însuși numea adesea „iadul pe pământ”.
Cardinalul Zenari nu a ascuns niciodată dificultățile – chiar și cele personale – cu care s-a confruntat în Siria. Nu a ezitat să vorbească despre o „catastrofă umanitară”, despre speranța care a „murit” în rândul populației, în special în rândul tinerilor, chiar și astăzi, în ciuda diverselor schimbări politice și sociale. Nu s-a temut să denunțe uitarea internațională care înconjoară conflictul, strânsoarea sancțiunilor asupra populației, sărăcia endemică care obligă oamenii să stea la coadă kilometri întregi pentru o bucată de pâine sau să plătească benzina cu salariul pe o lună.
Au fost declarații puternice, dar niciodată strigate, pe care Cardinalul le-a rostit întotdeauna pe un ton blând, cu o expresie particulară pe chipul său, prin care se putea percepe durerea – și, de asemenea, oboseala – de a fi văzut tot ceea ce a văzut. Război, bombardamente, foamete și, ca și cum acestea nu ar fi fost de ajuns, cutremurul din 2023 care a devastat regiunile nordice, Cardinalul Zenari conducând imediat de la Damasc la Alep, transportând în portbagaj butoaie pline cu motorină, greu de obținut.
Din 2016, Mons. Zenari și-a îndeplinit rolul de Nunțiu Apostolic purtând zucchetto roșu – acordat de Papa Francisc, care l-a numit Cardinal la al treilea Consistoriu. La acea vreme, aceasta a fost o decizie fără precedent, care a rupt într-un fel cu practica secolului trecut, care prevedea în mod constant ca diplomaților papali să li se acorde rangul episcopal, dar nu și cardinalatul, pe care unii dintre ei îl obțineau numai după o schimbare de misiune. A fost, de asemenea, o noutate în istoria Bisericilor Catolice Orientale, care pentru prima dată au văzut că însemnele purpurii nu au fost conferite unui membru al episcopatului local, ci șefului misiunii diplomatice a Vaticanului. Cardinalul Zenari a comentat decizia Papei cu doar câteva cuvinte: „Un gest de iubire”. „Un gest de iubire pentru populația siriană martirizată, dar și un gest de sprijin pentru diplomație”, a spus el.
Prin acordarea demnității de Cardinal trimisului său, Sfântul Părinte, a subliniat Nunțiul, „conferă o valoare adăugată acestei prezențe și eforturilor diplomatice menite să rezolve criza. Mă simt încurajat în slujirea mea.” Faptul de a fi Cardinal implica, de fapt, permanența Mons. Zenari la Damasc. Nu că ar fi luat în considerare un transfer, după cum a spus: „Cum ar putea un reprezentant al Papei să fie credibil dacă ar fugi de acolo unde este cel mai necesar? Pentru mine, această misiune este un privilegiu acordat de Dumnezeu, o experiență umană profund emoționantă”. Șederea Cardinalului Zenari în Siria a durat mult mai mult decât se aștepta, având în vedere și complicațiile politice pe care le-ar putea implica înlocuirea reprezentantului papal. În decembrie 2024, a putut fi martor și la răsturnarea guvernului lui Bashar al-Assad și la apariția noii conduceri conduse de Ahmad al-Shara. Astfel, odată cu demisia de astăzi, misiunea unui „Nunțiu de teren”, diplomat cu o lungă carieră și păstor al unei turme martirizate, ajunge la sfârșit.
