Nunțiul apostolic în Ucraina despre atacurile intense și ce sugerează ele

15.05.2026, Kiev (Catholica) - „Ultimele ore au fost din nou foarte grele pentru întreaga țară. Între 13 și 14 mai au avut loc numeroase bombardamente”, a declarat joi seară prin telefon pentru Vatican News Nunțiul Apostolic în Ucraina, Arhiepiscopul Visvaldas Kulbokas.
În interviu, Nunțiul a reflectat asupra a ceea ce a fost definit drept cel mai grav atac lansat de Rusia de la începutul războiului, cu un bilanț tragic de cel puțin 24 de morți și 48 de răniți doar în capitală, printre care și copii. Arhiepiscopul Kulbokas a explicat că „autoritățile ucrainene au numărat peste 1.500 de drone cu rază lungă de acțiune care au ajuns în orașe din vest precum Ivano-Frankivsk, Ujhorod și altele, iar în timpul nopții a venit rândul Kievului, cu drone și aproximativ 60 de rachete, majoritatea balistice.”
Atacurile asupra vehiculelor umanitare sunt îngrijorătoare
Nunțiul și-a exprimat de asemenea marea îngrijorare față de faptul că și un vehicul al Națiunilor Unite, aparținând Oficiului pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare, a fost atacat la Herson în timp ce distribuia ajutor umanitar – vehicule clar marcate, a spus el, care se deplasează doar după ce informează în prealabil atât autoritățile ucrainene, cât și pe cele rusești. A spus că este evident că acestea sunt atacuri deliberate „și nu este prima dată”. Nunțiul Apostolic a considerat „foarte îngrijorătoare când lucrătorii umanitari cu marcaje clare sunt în mod deliberat vizați, pentru ca populația să nu primească ajutor”.
Unele fragmente de rachete au căzut la Nunțiatură
Arhiepiscopul a spus de asemenea că „unele fragmente de rachete au căzut la Nunțiatură”, fără a cauza daune semnificative persoanelor sau clădirilor. „Rachetele vin cu fragmente mici”, a spus el, notând: „am găsit unele dintre aceste fragmente chiar în această dimineață”. Nunțiul a spus că rămâne în contact cu rețeaua sa și a vorbit cu pr. Rafail Stefurak OSBM, paroh al bisericii Sfântul Vasile cel Mare de la mănăstirea părinților bazilieni din Kiev, la aproximativ un kilometru și jumătate de Nunțiatură, care se află în reparații de luni de zile. Arhiepiscopul Kulbokas a explicat că au reparat recent acoperișul bisericii și au găsit 57 de găuri cauzate de fragmentele de drone și rachete din lunile trecute, acoperișul necesitând reparații deoarece apa pătrundea deja abundent.
Rugăciune pentru pace
Nunțiul Apostolic în Ucraina a sugerat că situația este semnificativ mai gravă în cartierele de pe malul stâng al râului Nipru, unde au fost „peste 16 morți într-o singură noapte, câteva sute de răniți, cu aproape jumătate din oraș rămas din nou fără apă”. În fața acestui scenariu, Arhiepiscopul a remarcat că au discutat această situație cu unii diplomați care au subliniat că „dacă bombardamentele continuă cu o asemenea intensitate, nu este un semn bun. Mai degrabă, indică voința de a continua războiul.” „Tot ceea ce putem face”, a concluzionat Nunțiul Apostolic, „este să ne rugăm pentru pace”.
