Trei ameninţări la adresa familiei
05.04.2004, Mexic (Catholica) - Orice naţiune care doreşte să asigure un viitor mai uman şi mai drept pentru ea, trebuie să întărească familia ca „instituţia fundamentală a omenirii”, a declarat Cardinalul Renato Martino, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Pace, în timpul unei mese rotunde desfăşurate vineri pe tema „Familie, cultură şi globalizare”. El a amintit cu această ocazie trei ameninţări la adresa vieţii familiei.
Ameninţările, a spus el, sunt cultura materialistă, care pune valoarea lucrurilor deasupra persoanelor; cultura violenţei, care consideră oamenii instrumente de obţinere a unei societăţi mai drepte; şi cultura permisivităţii, care creează crize în regulile privind viaţa sexuală, relaţiile din cadrul familiei şi relaţia cu autoritatea. Masa rotundă a avut loc în contextului celui de-al III-lea Congres Mondial al Familiilor, la care au participat circa 3500 de participanţi din organizaţii civile şi sociale, şi reprezentanţi ai religiilor, scopul fiind explorarea căilor de sprijinire a instituţiei familiei.
Familia „este primul agent de socializare, prima şcoală – şi de neînlocuit – în care se învaţă iubirea, respectara vieţii proprii şi a celuilalt, construirea de relaţii fraterne şi solidare”, a spus Cardinalul Martino. Oficialul Vaticanului a insistat că „astăzi este imposibil să nu deschidem societatea spre globalizare pentru punerea în comun a progresului omenirii. Dar este nevoie de educaţie pentru apărarea bogăţiei fiecărei culturi şi pentru evitarea a ceea ce poate fi distrugător. Un popor care îşi pierde rădăcinile identităţii culturale devine un teren fertil pentru practici inumane şi îşi pune în pericol propriul viitor.”
