Întâlnire ASTRU şi ATCM la nivel mitropolitan
01.03.2004, Oradea (Catholica) - În perioada 27-29 februarie 2004 Seminarul Teologic Greco-Catolic din Oradea a fost gazda celei de-a V-ea Întâlniri Naţionale a Reprezentanţilor ASTRU-ATCM din centrele Oradea, Cluj, Blaj, Baia Mare şi Lugoj. După cum aflăm din comunicat, pe ordinea de zi a întâlnirii au fost puse următoarele probleme: formarea unei delegaţii ASTRU care să participe la pelerinajul la Loreto al Acţiunii Catolice italiene (ACI), propunerea unei soluţii de organizare a activităţii ASTRU – ATCM la nivel mitropolitan şi discutarea proiectelor comune ale anului în curs.
Întâlnirea a început vineri cu o prezentare a delegaţiilor participant şi o scurtă prezentare a programului întâlnirii. Seara s-a încheiat cu un moment de rugăciune la care au participat cei aproximativ 30 de astrişti. Ziua de sâmbătă a început cu celebrarea Sfântei Liturghii de preoţii asistenţi spirituali ai ASTRU-ATCM şi rectorul Institutului teologic din Oradea, pr. Cristian Sabău. Întâlnirea de lucru a avut ca punct de plecare prezentarea activităţilor şi direcţiilor de implicare ale fiecărui centru.
Tinerii au analizat posibilitatea constituirii unei structurii la nivel naţional de coordonare a activităţilor ASTRU-ATCM. Lucrările s-au desfăşurat în grupuri mici de discuţii, după care s-au prezentat în plen concluziile. S-a hotărât eficientizarea structurii deja existente a secretariatului naţional de coordonare ASTRU-ATCM prin definirea unor linii concrete de funcţionare. În a doua parte a zilei subiectul dezbaterilor s-a axat pe proiectele derulate în comun. Principalele puncte de discuţie au fost: broşura de prezentare a organizaţiilor ASTRU – ATCM, proiectul „Europe for Family” şi situl www.astru.ro.
Concluziile întâlnirii au fost prezentate PS Virgil Bercea, Episcop responsabil cu tineretul din partea Conferinţei Episcopale Române. Întâlnirea s-a încheiat, duminică 29 februarie, cu participarea membrilor delegaţiilor la Liturghia arhierească celebrată în biserica „Maica Domnului”.
