Aniversarea la Iaşi a 25 de ani de pontificat
18.10.2003, Iaşi (Catholica) - Joi, 16 octombrie, în catedrala „Adormirii Maicii Domnului” din Iaşi, s-a celebrat o Sfântă Liturghie solemnă, ocazionată de împlinirea a 25 de ani de pontificat a Papei Ioan Paul al II-lea. La concelebrare au participat: Episcopul Diecezei de Iaşi, PS Petru Gherghel şi Episcopul auxiliar, PS Aurel Percă, înconjuraţi de aproximativ 40 de preoţi din parohiile din Iaşi, de la Institutul Teologic Sfântul Iosif şi de la diferite congregaţii religioase. Au mai participat persoane consacrate, seminariştii de la Institutul Teologic din Iaşi şi un număr mare de credincioşi.
Sfânta Liturghie a fost precedată de recitarea sfântului Rozariu pentru sănătatea Sfântului Părinte, aflăm de pe situl Diecezei de Iaşi. Predica a fost susţinută de PS Petru Gherghel, textul ei fiind publicat integral pe acelaşi sit. „La acest moment jubiliar pe care-l trăieşte Sfântul Părinte şi împreună cu el întreaga Biserică”, a spus în predică Episcop de Iaşi, „suntem în măsură să înţelegem mai multe şi suntem capabili să facem un bilanţ, să răspundem la o serie de întrebări, suntem fericiţi să ne îndreptăm privirea spre el, gârbovit de ani, afectat puternic de atentatul din 13 mai 1981, să-l descoperim plin de râvnă în misiunea de a-l vesti pe Cristos, gata în orice împrejurare de a chema lumea la pace, de a interveni pentru apărarea drepturilor persoanei, a tuturor oamenilor şi tuturor popoarelor, dispus până la sacrificiu, de a promova apropierea dintre oameni, unitatea Bisericii şi fericirea tuturor fără deosebire de rasă, culoare, convingeri politice sau religioase.”
Cu ocazia evenimentului, la intrarea în Biserică au fost expuse două panouri cu imagini reprezentând, pe de o parte, momente din viaţa sa, înainte de a fi numit episcop al Romei, iar, pe de altă parte, momente din activitatea celor 25 de ani de pontificat. După Liturghie s-a vizionat un film, cu titlul „O zi din viaţa Papei”, în care s-a urmărit programul unei zile obişnuite din viaţa Suveranului Pontif.
