Universitatea Catolică din Betleem îşi redeschide porţile
09.07.2003, Betleem (Catholica) - Încheierea ocupaţiei militare a oraşului Betleem de către armata israeliană a permis Universităţii Catolice din acest oraş să îşi reia cursurile de vară, un pas înainte în care conducerea Universităţii îşi pune mari speranţe.
„Am reluat activitatea în Universitate – a declarat fr. Vincent Malham, din Congregaţia Fraţilor Şcolilor Creştine, Rectorul Universităţii, citat de agenţia Fides. Luni începem cursurile de vară, pentru a-i ajuta pe studenţi să recupereze timpul pierdut din cauza violenţei, care a dus la închiderea campusului timp de mai multe luni. În luna iulie, câţiva studenţi vor primi diplomele: un alt semn de speranţă pentru tinerii din Betleem, descurajaţi după lunile de ocupaţie militară”.
Fr. Malham a explicat faptul că locuitorii din Betleem au în continuare nevoie de ajutor: „Deşi pe de o parte suntem mulţumiţi, deoarece trupele israeliene s-au retras, rămân dificultăţile cotidiene; multă lume nu are nici acum de lucru, este aproape imposibil accesul la vreunul dintre Locurile Sfinte. Sperăm că se vor face noi paşi spre pace şi pentru siguranţa tuturor”.
