Primul ciclu universitar despre comunicare şi liturgie
07.01.2003, Vatican (ZENIT) - Comunicarea este una din priorităţile pe care şi le-a asumat în acest plan pastoral Conferinţa Episcopală Italiană (CEI), motiv pentru care Oficiul Naţional Liturgic al CEI împreună cu Universitatea Pontificală din Lateran, s-au gândit să organizeze un curs bienal de formare: „Gest şi cuvânt. Resursele comunicative ale liturgiei”.
Cursul începe în februarie la Universitatea Pontificală din Lateran, mai precis la Institutul Pastoral „Redemptoris Hominis” (www.pul.it), şi urmăreşte să ofere în 180 de ore, o reflecţie ştiinţifică şi critică asupra formelor specific comunicative ale acţiunii liturgice. Cursurile fundamentale vor studia liturgia ca manifestare comunicativă, precum şi relevanţa culturală a formelor rituale şi importanţa limbajului, a gestului şi a cuvântului în acţiunea liturgică.
Studenţii care vor urma cursul (17-22 februarie şi 16-21 iunie în 2003, şi alte două săptămâni în 2004) vor putea aprofunda aspecte precum teoria comunicării în perspectivă teologică, utilizarea psalmilor în liturgie, pluralitatea codurilor liturgice sau animarea muzicală. Pentru a participa la aceste cursuri sunt necesare studii prealabile de teologie. Destinatarii sunt persoanele care lucrează în pastoraţia liturgică, precum şi operatori din sectorul comunicării care datorită muncii lor sau din interes personal sunt interesaţi de comunicare şi liturgie.
Profesorii provin atât din sectorul comunicării cât şi din cel liturgic. Printre ei se numără Sergio Lanza, profesor de teologie pastorală la Universitatea din Lateran şi preşedinte al Institutului Pastoral „Redemptoris Hominis”; Andrea Grillo, liturgist de la Ateneul Sf. Anselm; Dario Viganó, specialist în mass-media şi profesor la Universitatea din Lateran.
