Guatemala a suspendat pedeapsa cu moartea la cererea Papei
28.07.2002, Guatemala (ZENIT) - În ajunul vizitei Papei Ioan Paul al II-lea, preşedintele Guatemalei dat un moratoriu asupra pedepsei cu moartea pentru lunile care au mai rămas din mandatul său, ca răspuns la o cerere papală. Preşedintele Alfonso Portillo a mai anunţat sâmbătă că va trimite curând Congresului o propunere legislativă pentru abolirea pedepsei capitale.
Portillo a spus că a luat ambele decizii ca răspuns la o scrisoare trimisă lui de Papa Ioan Paul al II-lea, în care acesta îi cerea un moratoriu asupra pedepsei cu moartea. Nunţiul Apostolic, Arhiepiscopul Ramiro Moliner Ingles, i-a înmânat preşedintelui scrisoarea vineri. „Este un mesaj raţional, cu un caracter moral, etic, religios şi generos, în speranţa păcii”, a dezvăluit preşedintele. După ce a reflectat asupra mesajului, Portillo a decis ca „să nu se mai facă nici o execuţie” în timpul administraţiei sale.
În prezent, 36 de criminali din Guatemala sunt programaţi pentru execuţie, inclusiv cinci care au evadat din închisoare anul trecut. Ultimele execuţii, prin injecţii letale, au avut loc în iunie 2000. În timpul primei vizite a Papei Ioan Paul al II-lea în Guatemala în 1983, dictatorul Efrain Rios Montt a ignorat o cerere papală de a graţia şase prizonieri condamnaţi. Papa va merge în Guatemala luni.
