Papa i-a amintit pe Episcopii chinezi care nu au putut participa la Sinod
28.10.2008, (Catholica) - Deşi Episcopii chinezi nu au putut obţine permisiunea din partea guvernului lor pentru a participa la Sinodul mondial al Episcopilor, Papa Benedict al XVI-lea i-a menţionat în mod special pe prelaţi, mulţumindu-i lui Dumnezeu pentru iubirea şi fidelitatea lor. Sfântul Scaun nu a putut să aducă Beijingul la un acord care să le permită reprezentanţilor Episcopilor naţiunii să vină la Roma. Între cei care au participat la Sinod s-au numărat Cardinalul Joseph Zen, Arhiepiscopul de Hong Kong; Episcopul Jose Lai Hung-seng de Macau; şi Episcopul Peter Liu Cheng-chung de Kaohsiung, Taiwan. Aceşti trei prelaţi au fost delegaţi speciali numiţi direct de Sfântul Părinte.
Pontiful a vorbit despre prelaţii chinezi în cadrul Liturghiei de închidere a Sinodului. „Doresc să îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru iubirea lor pentru Cristos, pentru comuniunea lor cu Biserica universală şi pentru fidelitatea lor faţă de Succesorul Apostolului Petru”, a spus el. „Ei sunt prezenţi în rugăciunile noastre, împreună cu credincioşii încredinţaţi griji lor pastorale. Să cerem `Păstorului suprem al turmei` să le dea bucurie, tărie şi zel apostolic pentru a îndruma cu înţelepciune şi cu privirea aţintită spre viitor comunitatea catolică din China, atât de iubită de noi toţi”.
În anul 2005, patru Episcopi chinezi invitaţi să participe la Sinodul despre Euharistie nu au primit nici ei permisiunea de a participa. În China, guvernul permite practica religioasă doar cu personalul şi în locurile înregistrate de către Biroul pentru Afaceri Religioase şi sub controlul Asociaţiei Patriotice. Acest lucru explică diferenţele dintre Biserica „naţională” sau „oficială” şi credincioşii care se opun unui astfel de control şi care doresc să asculte direct de Papa. Aceştia din urmă constituie Biserica neoficială sau clandestină.
Un raport anual din partea Departamentului de Stat al SUA, dat luna trecută şi acoperind perioada de 12 luni până în 30 iunie 2008, a afirmat că în acea perioadă, represiunea Chinei privind libertatea religioasă s-a intensificat în unele regiuni. Asociaţia Catolică Patriotică afirmă că 5,3 milioane de oameni se roagă în bisericile sale. Dar potrivit raportului, se estimează că mai sunt 12 milioane sau mai multe persoane care se roagă în bisericile catolice neînregistrate care nu sunt afiliate cu asociaţia guvernului.
