Duhul Sfânt este protagonistul unui Sinod
06.10.2009, Vatican (Catholica) - Astăzi s-a deschis în Vatican a doua Adunare Specială pentru Africa a Sinodului Episcopilor. Evenimentul a fost amintit înainte de tradiţionala rugăciune mariană de la miezul zilei, rostită de Papa Benedict al XVI-lea împreună cu cei strânşi în Piaţa San Pietro. Aveţi în continuare cuvintele Sfântului Părinte.
Iubiţi fraţi şi surori!
În această dimineaţă, a avut loc în Bazilica San Pietro celebrarea euharistică pentru deschiderea celei de-a doua Adunări Speciale pentru Africa a Sinodului Episcopilor, în timpul căreia rugăciunile au fost rostite în diferite limbi africane. Venerabilul meu predecesor, Papa Ioan Paul al II-lea, a convocat primul Sinod African în 1994, în vederea anului 2000 şi a celui de-al treilea mileniu creştin. El, care cu zelul său misionar a fost de atâtea ori pelerin pe pământ african, a reunit conţinuturile care au rezultat din acea întâlnire în Exortaţia apostolică „Ecclesia in Africa”, relansând evanghelizarea continentului. 15 ani mai târziu, această nouă adunare se află în continuitate cu prima, pentru a verifica drumul parcurs, a analiza anumite aspecte şi a examina cele mai recente provocări. Tema aleasă este: „Biserica din Africa în slujba reconcilierii, dreptăţii şi păcii”, însoţită de cuvintele lui Cristos adresate discipolilor Săi: „Voi sunteţi sarea pământului… voi sunteţi lumina lumii” (Matei 5,13.14).
Sinoadele constituie întotdeauna o intensă experienţă eclesială, o experienţă de responsabilitate pastorală colegială cu privire la un aspect specific al vieţii Bisericii, sau, ca în acest caz, la o parte a poporului creştin determinată pe baza unei zone geografice. Papa şi cei mai apropiaţi colaboratori ai săi se reunesc cu membrii desemnaţi ai adunării, cu experţii şi auditorii, pentru a reflecta asupra temei alese. E important să subliniem că nu este vorba despre un grup de studiu, nici despre o adunare programatică. Prezentările şi discursurile sunt audiate în aulă, există discuţii pe grupuri, dar cu toţii ştim că nu noi suntem protagoniştii: este Domnul, Duhul Său Sfânt, cel care călăuzeşte Biserica. Cel mai important lucru, pentru toţi, este ascultarea: a ne asculta unii pe alţii şi, cu toţii, a asculta ceea ce doreşte Domnul să ne spună. Astfel, Sinodul are loc într-un climat de credinţă şi rugăciune, în ascultare faţă de Cuvântul lui Dumnezeu. Îi revine Succesorului lui Petru să convoace şi să conducă adunarea sinodală, reunind ceea ce rezultă din lucrări şi apoi oferind instrucţiuni pastorale oportune.
Iubiţi prieteni, Africa este un continent cu o extraordinară bogăţie umană. În prezent, populaţia lui se ridică la aproape 1 miliard de locuitori şi rata totală a natalităţii este cea mai ridicată din lume. Africa este un pământ rodnic în ceea ce priveşte viaţa umană, dar această viaţă este din nefericire marcată de o mare sărăcie şi uneori este chinuită de teribile nedreptăţi. Biserica este dedicată depăşirii acestora cu puterea Evangheliei şi solidaritatea concretă a multor instituţii şi iniţiative caritabile. Să ne rugăm Fecioarei Maria să binecuvânteze a doua Adunare Specială pentru Africa, şi să obţină pacea şi dezvoltarea pentru acest mare şi iubit continent.
