Anunţuri din Dieceza de Timişoara
14.02.2010, (Catholica) - 1. După ce trece Crăciunul – acţiune caritativă comună a Centrului Diecezan Pentru Tineret şi a organizaţiei Caritas Catholica Oradea
Marţi,16 februarie 2010, de ziua Lăsatului Secului orele 15.00 din colecta obţinută cu ocazia sărbătoririi Carnavalului Centrul Diecezan Pentru Tineret al Episcopiei Romano-Catolice Oradea şi Caritas Catholica Orade organizează acţiunea caritativă : După ce trece Crăciunul, în cadrul căreia tinerii catolici orădeni aşteaptă pe cei nevoiaşi cu gogoşi şi ceai cald, la adresa: Oradea, str. Şirul Canonicilor nr. 9.
2. Miercurea Cenuşii – începutul Postului Mare
Miercuri, 17 februarie 2010, de ziua Miercurea Cenuşii va începe perioada/timpul Postului Mare, care este prima zi de post sever, când credincioşii au ocazia să primească cenuşă. Cenuşa provine din acele ramuri din Duminica Floriilor de anul trecut, bine păstrate si arse, care, după binecuvântare, în formă de cruce, este pusă pe capul omului, cu această avertizare: „Memento homo quia pulvis es et in pulverem reverteris/ Adu-ţi aminte, omule, că din pământ eşti şi în pământ te vei întoarce.” În Catedrala romano-catolică din Oradea în această zi sfintele liturghii vor fi celebrate conform programului din cursul săptămânii, adică dimineaţa la orele 7.00 şi seara la orele 18.00. Ritualul punerii cenuşii va fi executată în cadrul liturghiilor celebrate în ziua de Miercurea Cenuşii şi şi în prima duminică a Postului Mare. Miercurea Cenuşii este o zi de post sever, adică în această zi credincioşilor între vârstele 18-60 de ani , le e permisă maximum de trei ori luarea mesei, şi cel mult o dată până la saturare. De la vârsta de 14 ani este interzisă consumarea produselor de carne.
3. Concurs de desene şi fotografii cu titlul: Crucile noastre în Dieceza Romano-Catolică Oradea
Începând cu data de 17 februarie 2010, de ziua de Miercurea Cenuşii Centrul Diecezan pentru Tineret al Episcopiei Romano-Catolice Oradea anunţă începutul concursului de desene şi fotografii, cu titlul Crucile noastre în colaborare cu parohiile Diecezei Romano-Catolice Oradea. La parohiile diecezei se aşteaptă desenele elevilor din clasele I.-IV. şi fotografiile tinerilor din clasele V.-XII. respectiv ale studenţilor în format A4 (210×297 mm) pe tema: Crucile noastre. Din creaţiile care vor sosi la pariohii, în data de 27 martie, sâmbăta premergătoare Duminicii Florilor se va deschide o expoziţie în comunităţile diecezane locale. În data de 5 iunie cele mai reuşite lucrări vor fi prezentate marelui public în cadrul Întâlnirii la Oradea a Tinerilor Diecezei.
4. 2010 – „Anul european al luptei împotriva sărăciei şi a excluderii sociale în Europa”
Duminică, 14 februarie 2010, de sărbătoarea Sfinţilor Ciril şi Metodiu, patroni ai Europei, Comisia Episcopatelor Comunităţii Europene (COMECE) şi organizaţia Caritas Europa au pornit o campanie comună, care – în spiritul „Deus caritas est” şi a solidarităţii cu cei excluşi din societate – doreşte din nou să atragă atenţia episcopilor din ţările Uniunii Europene asupra importanţei combaterii sărăciei şi a consecinţelor ei, şi le îndeamnă să viziteze grupurile caritative locale, care desfăşoară o activitate susţinută în vederea eliminării. Aderând în mod ideal şi concret la Anul de luptă împotriva sărăciei şi excluziunii Pontiful Benedict al XVI-lea, a vizitat în această zi Centrele organizaţiei Caritas de la Gara Termini din Roma şi s-a întâlnit cu oameni care trăiesc în sărăcie. În spiritul acestei chemări, joi, 18 februarie 2010, Excelenţa Sa Böcskei László, episcop romano-catolic de Oradea întreprinde o vizită la Casa de Bătrâni din Marghita, administrată de Caritas Catholica Marghita şi, iar vineri, 19 februarie la Cantina Săracilor, susţinută de Caritas Catholica de Oradea. Joi, 18 februarie, orele 9.30 cu ocazia „Anului european al luptei împotriva sărăciei şi a excluderii sociale în Europa” Excelenţa Sa Böcskei László, episcop diecezan de Oradea şi Prea Cucernicia Sa Rajna József, director al organizaţiei Caritas Catholica Oradea vor ţine o conferinţă de presă la sediul Caritas Catholica Oradea.
5. Adoraţia Sfântului Sacrament în Catedrala Romao-Catolică din Oradea
Joi, 18 iulie 2010, cea de a treia joie a lunii la orele 17, după sfânta liturghie celebrată în Catedrala romano-catolică din Oradea tinerii orădeni vor participa la adoraţia Sfântului Sacrament, rugându-se la Christos, Cel prezent în Sfântul Sacrament, pentru a ajuta tinerii în mod deosebit în această perioadă de post în a se apripia şi mai mult de Dumnezeu şi unii de alţii.
6. Calea Crucii în Catedrala Romano-Catolică Oradea
Vineri, 19 februarie 2010, orele 16.00, în Catedrala Romano-Catolică Oradea tinerii orădeni vor participa la Calea Crucii şi se vor ruga pentru păstrarea vieţilor concepute. Ei aşteaptă şi pe acei credincioşi, dornici să se alăture rugăciunilor comune exprimând angajamentul pentru apărarea vieţii.
7. Ore biblice în Centrul Diecezan de Tineret Oradea
Duminică, 21 februarie 2010, la orele 19.00 continuăm seria orelor biblice pentru tineret. Părintele spiritual Szabó Ervin de la Liceul „Szent László” din Oradea va susţine o prelegere privind istoria preoţiei, pornind de la Epistola către Evrei.
Oradea, la 14 februarie 2010.
Secretariatul Episcopiei Romano-Catolice de Oradea
Tel. 0359/411118
