Anglicanii tradiţionalişti din SUA cer un ordinariat pentru ei
05.03.2010, Orlando (Catholica) - Liderii Bisericii Anglicane din America parte din Comuniunea Anglicană Tradiţionalistă au răspuns invitaţiei Papei Benedict al XVI-lea de a intra în comuniune deplină cu Biserica Catolică. Prin constituţia apostolică „Anglicanorum Coetibus”, publicată în noiembrie 2009, se oferă grupurilor anglicane posibilitatea de a intra în Biserica Catolică prin intermediul unor ordinariate personale. În acest fel îşi pot conserva unele dintre elementele tradiţiei lor liturgice şi spirituale, fiind în acelaşi timp în comuniune cu Papa.
Miercuri, Camera Episcopilor Bisericii Anglicane din America (ACA) a anunţat că s-au întâlnit la Orlando „împreună cu Primatul nostru şi Reverendul Christopher Phillips al parohiei Sfintei Fecioare a Ispăşirii (San Antonio, Texas) şi cu alţii. La această întâlnire s-a luat decizia de a se cere oficial implementarea prevederilor constituţiei apostolice `Anglicanorum Coetibus` în Statele Unite ale Americii, prin Congregaţia pentru Doctrina Credinţei.” ACA, cu 5.200 de membri şi circa 100 de parohii, este diferită de Biserica Episcopală. Ca atare nu face parte din Comuniunea Anglicană care îl are ca primat pe Arhiepiscopul de Canterbury. ACA a fost creată în 1991 când membrii Bisericii Anglicano-Catolice şi Bisericii Episcopale Americane au căutat unirea pentru formarea unei noi Biserici.
Liderul actual al Casei Episcopilor din cadrul ACA este Arhiepiscopul Louis Falk. Comuniunea Anglicană Tradiţională, cu 400.000 de membri în lumea întreagă, îl are ca primat pe Arhiepiscopul John Hepworth al Bisericii Anglicano-Catolice din Australia. Liderii acestei Comuniuni au trimis o scrisoare Sfântului Scaun în octombrie 2007, cerând unitatea deplină cu Biserica Catolică. Ei şi-au declarat aderenţa la doctrina catolică, dar şi-au exprimat dorinţa de a-şi păstra unele tradiţii anglicane. Scrisoarea a fost primită de Congregaţia pentru Doctrina Credinţei, care a răspuns în iulie 2008, promiţând analizarea cererii. După un an, la 20 octombrie 2009, prefectul Congregaţiei, Cardinalul William Levada, a anunţat intenţia Papei Benedict de a crea o nouă formă prin care grupurile anglicane să poată reveni în comuniune cu Biserica Catolică. După câteva zile, la 9 noiembrie, a fost publicat „Anglicanorum Coetibus”.
