Papa i-a îndemnat pe tineri să fie sfinţi arzători
27.09.2011, Freiburg (Catholica) - Nu vă temeţi să parcurgeţi calea sfinţeniei consumaţi de focul lui Cristos: această încurajare a Papei Benedict al XVI-lea a răsunat sâmbătă, 24 septembrie 2011, seara, în timpul unei veghi de rugăciune în Târgul din Freiburg, care a reunit tineri provenind din diverse dieceze germane. Tema de reflecţie pentru veghea de rugăciune au constituit-o cuvintele adresate de Isus discipolilor Săi, că ei sunt lumina lumii. De aceea, după cuvintele de bun venit adresate de Arhiepiscopul de Freiburg, Mons. Robert Zollitsch, nouă tineri au dat mărturie înaintea Papei şi a celor de vârsta lor despre relaţia lor vitală cu credinţa, şi au vorbit despre unii sfinţi, femei şi bărbaţi, care au răspândit lumina lui Cristos în lume. Ca semn vizibil al cuvintelor lui Cristos, Papa Benedict al XVI-lea a aprins apoi candele ţinute în mână de cei nouă tineri, care la rândul lor au aprins lumânările tinerilor adunaţi în piaţă.
În discursul său, de după ascultarea Evangheliei, Papa a invitat la a nu tăinui „faptul că răul există”, atât în lume cât şi în vieţile noastre, şi la a reacţiona la „formele de rău mai degrabă ascuns, care pot să ne învăluie într-o ceaţă confuză şi sunt lenea, încetineala în a voi şi în a face binele”. El a amintit cum „în mod repetat, în istorie, persoane atente au observat că dauna pentru Biserică nu vine de la adversarii ei, ci de la creştinii căldicei”. „Cum poate deci Cristos să spună că creştinii – şi cu aceasta probabil şi acei creştini slabi – sunt lumina lumii? Poate că am înţelege dacă El ar striga: Convertiţi-vă! Fiţi lumina lumii! Schimbaţi-vă viaţa, faceţi-o luminoasă şi strălucitoare! Oare nu trebuie să rămânem uimiţi că Domnul nu ne adresează un apel, ci spune că suntem lumina lumii, că suntem luminoşi, că strălucim în întuneric?”
„La Botez, Domnul aprinde, să spunem aşa, o lumină în viaţa noastră, o lumină pe care catehismul o numeşte harul sfinţitor. Cel care păstrează această lumină, cel care trăieşte în har este sfânt. În mod repetat, imaginea sfinţilor a fost prezentată în mod deformat, ca şi cum a fi sfinţi ar însemna a fi în afara realităţii, naivi şi fără bucurie. Nu rareori se crede că un sfânt este numai acela care face acţiuni ascetice şi morale de nivel foarte înalt şi care de aceea poate desigur să fie venerat, dar niciodată imitat în propria viaţă. Cât de greşită şi descurajantă este această opinie! Nu există nici un sfânt, în afară de Preasfânta Fecioară Maria, care să nu fi cunoscut şi păcatul şi care să nu fi căzut niciodată”.
„Dragi prieteni, pe Cristos nu îl interesează atâta de câte ori în viaţă şovăiţi şi cădeţi, ci mai degrabă de câte ori, cu ajutorul Său, vă ridicaţi din nou. Nu cere acţiuni extraordinare, ci doreşte ca lumina Sa să strălucească în voi. Nu vă cheamă pentru că sunteţi buni şi desăvârşiţi, ci pentru că El este bun şi doreşte să vă facă prietenii Săi. Da, voi sunteţi lumina lumii pentru că Isus este lumina voastră. Voi sunteţi creştini nu pentru că realizaţi lucruri deosebite şi extraordinare, ci pentru că El, Cristos, este viaţa voastră, a noastră. Voi sunteţi sfinţi, noi suntem sfinţi, dacă lăsăm să lucreze Harul Său în noi”.
„O lumânare”, a continuat Papa, „poate să dea lumină numai dacă se lasă consumată de flacără. Ea ar rămâne inutilă dacă ceara sa nu ar hrăni focul. Permiteţi ca Isus Cristos să ardă în voi, chiar dacă acest lucru poate să însemne uneori sacrificiu şi renunţare. Nu vă temeţi că puteţi să pierdeţi ceva şi să rămâneţi la sfârşit, să spunem aşa, cu mâinile goale. Să aveţi curajul de a angaja talentele şi capacităţile voastre pentru Împărăţia lui Dumnezeu şi să vă dăruiţi pe voi înşivă – asemenea cerii lumânării – pentru ca prin intermediul vostru, Domnul să lumineze întunericul. Să ştiţi să îndrăzniţi să fiţi sfinţi arzători, în ai căror ochi şi inimi străluceşte iubirea lui Cristos şi care, în această lume, duc lumină lumii”.
