Poliţia a desacralizat Euharistia într-o capelă din Mexic
02.02.2012, Saltillo (Catholica) - Un grup de ofiţeri de poliţie a desacralizat Sacramentul Euharistiei într-o capelă a unei închisori din Saltillo, Mexic, în timpul unei căutări neanunţate de arme. Evenimentul a avut loc la 23 ianuarie: dimineaţa, forţe federale şi de poliţie, alături de trupele speciale, au sosit la închisoare, „au deschis tabernacolul, au scos ciboriul cu ostiile consacrate şi le-au aruncat pe jos”, susţine o sursă catolică citată de CNA. „Ostiile au fost împrăştiate pe toată podeaua capelei.” Informaţia a fost confirmată şi de responsabilul cu pastoraţia în închisori din Dieceza de Saltillo.
Respectiva Dieceză a dat o declaraţie în care recunoaşte necesitatea menţinerii securităţii în închisori dar critică „folosirea disproporţionată a forţei, şi în acest caz profanarea unei capele; indiferent cărei confesiuni i-ar fi aparţinut, ne-am fi simţit în aceeaşi măsură nevoiţi să protestăm”. „Nu există justificare la ceea ce s-a întâmplat. Acţiunile reprezintă o insultă nu doar la adresa comunităţii catolice din Saltillo ci a întregii Dieceze, a Bisericii Universale şi a societăţii, care este uimită de acţiunile violente contrare demnităţii umane din acest centru de detenţie.”
„Pe lângă atacul la adresa credinţei majorităţii mexicane, (poliţiştii) au violat dreptul la libertatea religioasă, precum şi drepturile de care ar trebui să se bucure cei privaţi de libertate, drepturi recunoscute de constituţia Mexicului”, se mai spune în comunicatul Diecezei. Joia trecută, pe 27 ianuarie, a avut loc o slujbă de resfinţire a capelei după incidentele descrise.
