Episcopii britanici despre proiectul de lege despre căsătorie
06.02.2013, Londra (Catholica) - Vice-preşedintele Conferinţei Episcopale a Angliei şi Ţării Galilor afirmă că legea privind căsătoria, care va trece prin Parlament, nu este despre egalitate, şi că multe probleme privitoare la legislaţie nu au fost suficient gândite. Arhiepiscopul Peter Smith de Southwark a dat declaraţia sa de presă după votul de marţi, 400 pentru şi 175 împotrivă, din Camera Comunelor, în favoarea „căsătoriilor” între persoane de acelaşi sex. Legislaţia urmează acum să intre într-o analiză mai atentă în Parlament.
„Biserica Catolică continuă să sprijine căsătoria înţeleasă de societate timp de secole ca angajamentul pe viaţă, semnificativ şi unic, între un bărbat şi o femeie, pentru binele reciproc şi cu deschidere pentru procreare şi educarea copiilor”, susţine Arhiepiscopul în declaraţia sa. Prelatul afirmă opoziţia Bisericii faţă de proiectul de lege, adăugând că „în ciuda pretenţiilor suporterilor legii, că problema centrală este una despre egalitate, legea actuală caută să redefinească conceptul de căsătorie, ceea ce va avea consecinţe asupra societăţii în ansamblu”. „A devenit clar în dezbaterea din Camera Comunelor faptul că guvernul nu s-a gândit suficient la mai multe probleme profunde din lege, ridicate de membrii Parlamentului”, a avertizat Arhiepiscopul. „Va fi extrem de important ca numeroasele îngrijorări exprimate de noi şi de alţii să fie analizate în totalitate şi cu atenţie în următoarele etape ale trecerii proiectului prin Parlament.”
Conform publicaţiei Catholic Herald, Episcopul Philip Egan de Portsmouth a vorbit despre consecinţele pe termen lung ale legislaţiei. „Aşa după cum Biserica a fost forţată să îşi abandoneze serviciile de adopţie, la fel catolicii care lucrează în domeniul medical sau în serviciile sociale se vor găsi în contexte de presiune morală intolerabilă”, a spus Episcopul în declaraţia sa. „Aceste presiuni vor fi fără îndoială resimţite şi de şcolile catolice, de profesori, de personal şi de părinţi.” Agenţiile catolice de adopţie din Marea Britanie au început să se închidă începând cu 2008, din momentul în care legea s-a schimbat, forţând să plaseze copii şi la cupluri homosexuale.

Doamne, Doamne, fereste-ne de rau!