Curia Romană va fi în slujba Papei şi a Bisericilor locale
10.10.2013, Roma (Catholica) - După încheierea întâlnirilor lor, doi Cardinali din grupul de opt ai Papei Francisc au dezvăluit faptul că reforma Curiei se va concentra în mare măsură pe slujirea adusă Papei Francisc şi Bisericii Universale în diferitele ei domenii. „Dorim să schimbăm perspectiva – Curia să fie în slujba Papei şi în slujba Bisericilor locale, a Bisericii Universale şi a Conferinţelor Episcopale”, a declarat pentru CNA Cardinalul Oswald Gracias de Bombay, India. Cardinalul Gracias a fost numit de Papa Francisc între cei opt membri ai Consiliului Cardinalilor instituit de Pontif în luna aprilie a acestui an, pentru a-l sfătui în probleme privind reforma şi guvernarea Bisericii.
„Viziunea Papei este o Biserică deschisă şi milostivă”, a spus Cardinalul Gracias, vorbind şi despre Sinodul Episcopilor programat să aibă loc în octombrie 2014. „Dorim să includem în Sinod o reflecţie reală a tuturor Episcopilor lumii, şi să ajungem la o concluzie, deoarece lumea este foarte diferită”. „Limbile sunt diferite şi provocările sunt diferite”, a arătat el, „şi dorim să vedem cum putem pune toate împreună”. Într-un interviu din 9 octombrie pentru CNA, Cardinalul George Pell de Sydney, Australia – fiind şi el între cei opt membri ai Consiliului Cardinalilor – a vorbit despre tema Sinodului, „Provocările pastorale ale familiei în contextul evanghelizării”.
„Familia este un element fundamental în societate, vorbim despre familia ca biserică domestică; ea este fundamentală pentru Biserică, pentru viaţa societăţii”, a subliniat el, „dacă familia slăbeşte, societatea slăbeşte”. „Credem că învăţătura creştină despre căsătorie este frumoasă şi dătătoare de viaţă, şi este valabilă de două mii de ani şi dorim să putem strânge noi strategii pentru a da oamenilor speranţă”. Planul pentru Sinod, în acest moment, este de „a aduce împreună învăţătura creştină şi analizele de situaţie, în diferite părţi ale lumii… vor fi strategii diferite pentru a face faţă la acestea”. Cardinalul Pell a mai atins şi problema Constituţiei Apostolice „Pastor Bonus”, un document scris de Fericitul Papă Ioan Paul al II-lea, care trasează rolul Curiei Romane în Biserică.
El a declarat că Consiliul discută încă în detaliu dacă acest document să fie modificat sau nu, unindu-şi eforturile pentru a găsi cea mai bună metodă pentru a realiza reforma. În toate întâlnirile lor, Cardinalul Gracias a remarcat prezenţa puternică a Sfântului Părinte, subliniind că „Papa doar a ascultat, ne-a susţinut şi ne-a încurajat”. Deşi Consiliul este „încă în discuţii”, Cardinalul Gracias şi-a exprimat încrederea că „Sfântul Părinte ne va da o direcţie, este un Papă bun care dă multă speranţă Bisericii, lumii şi nouă tuturor, Episcopilor”. Consiliul Cardinalilor şi-a încheiat prima rundă de întâlniri în 3 octombrie, şi îşi va începe următoarea sesiune peste două luni, în 3 decembrie 2013.
