Papa nu neagă umbrele din evanghelizarea Americii Latine
23.05.2007, Vatican (Catholica) - Papa Benedict a recunoscut problemele care însoţesc opera de evanghelizare din Lumea Nouă, dar a susţinut că această realitate nu trebuie să umbrească lucrarea harului divin. La audienţa generală de astăzi, dedicată vizitei în Brazilia, Sfântul Părinte a explicat: „Tema relaţiei dintre credinţă şi cultură a fost mereu în inimile predecesorilor mei, Papii Paul al VI-lea şi Ioan Paul al II-lea”.
„Am dorit să întăresc Biserica din America Latină şi Caraibe pe drumul ei de credinţă care a fost şi este încă o istorie vie – după cum vedem în pietatea populară, în artă, în dialogul cu bogatele tradiţii pre-columbiene precum şi în numeroasele influenţe europene şi de pe alte continente.” Mesajul inaugural pentru a V-a Conferinţă Generală a Episcopatului din America Latină şi Caraibe a atras unele critici din partea populaţiilor indigene. Deşi Papa Benedict a recunoscut existenţa unor momente întunecate în istoria evanghelizării Noii Lumi, el a chemat la recunoştinţă faţă de Dumnezeu pentru lucrarea de har desfăşurată între aceste popoare. Dar însăşi amintirea acestor fapte nejustificabile – condamnate de-a lungul timpului de misionari precum Bartolomé de Las Casas şi de teologi precum Francisco de Vitoria de la Universitatea de Salamanca – nu trebuie să ne oprească de la a ne exprima recunoştinţa faţă de minunata lucrare condusă de harul divin în rândul acestor populaţii în ultimii cinci ani.”
Sfântul Părinte a reflectat şi la provocările actuale cu care se confruntă ţara: „Brazilia este o mare ţară care susţine valori cu profunde rădăcini creştine, dar experimentează în acelaşi timp enorme probleme sociale şi economice. Pentru a ajuta la rezolvarea acestor probleme, Biserica trebuie să îşi mobilizeze energiile morale şi spirituale ale comunităţilor ei, pentru a găsi puncte de convergenţă cu energiile sănătoase ale ţării.” Papa şi-a reiterat solidaritatea cu prelaţii brazilieni: „Transmiterea faptului că Succesorul lui Petru îi susţine a fost unul dintre scopurile majore ale călătoriei, deoarece ştiam cât de mari sunt provocările ce stau în această ţară în calea proclamării Evangheliei. Îi încurajez să ajungă la stilul de viaţă al primei comunităţi creştine, descris în Faptele Apostolilor: dedicaţi catehezei, vieţii sacramentale şi lucrărilor caritative.”
