O nouă eugenie loveşte lumea dezvoltată
27.02.2007, Vatican (Catholica) - Papa Benedict al XVI-lea a afirmat că o nouă formă de eugenie loveşte cele mai dezvoltate ţări, în care „căutarea obsesivă a `copilului perfect`” conduce la eliminarea unor embrioni. Papa le-a spus acest lucru sâmbătă, 24 februarie 2007, participanţilor la un congres organizat de Academia Pontificală pentru Viaţă pe tema „Conştiinţa creştină în sprijinul dreptului la viaţă”.
Această căutare, a arătat Sfântul Părinte, conduce la „legalizarea eutanasiei”, înmulţind în acelaşi timp presiunile pentru „legalizarea formelor de trăire împreună alternative la căsătorie, închise faţă de procreaţia naturală”. Ţările mai puţin dezvoltate se confruntă cu o presiune similară, a mai afirmat Papa Benedict al XVI-lea: „Tot mai puternic sunt presate să legalizeze avortul ţările din America Latină şi ţările în curs de dezvoltare”. „Politicile de control demografic sunt în creştere, în ciuda faptului că au fost deja recunoscute ca fiind dăunătoare, inclusiv la nivel economic şi social”, a adăugat el.
Sfântul Părinte a mai spus că coexistenţa umană este bazată pe recunoaşterea dreptului la viaţă. Acest drept „trebuie să fie sprijinit de toţi, deoarece este dreptul fundamental cu privire la celelalte drepturi umane”. „Coexistenţa umană şi însăşi comunitatea politică sunt bazate pe recunoaşterea acestui drept”, a adăugat el, citând din Enciclica „Evangelium Vitae” a Papei Ioan Paul al II-lea. Papa Benedict al XVI-lea a spus că „acest drept trebuie să fie promovat în particular de cei care cred în Cristos”, conştienţi de faptul că, „prin întrupare, Fiul lui Dumnezeu s-a unit într-un anumit sens cu fiecare om”. Este o datorie creştină, a spus el, „a ne mobiliza pentru a face faţă numeroaselor atacuri la care este expus dreptul la viaţă”.
