Sfinţirea Seminarului Teologic Romano-Catolic din Bacău
26.11.2006, Bacău (Catholica) - Sfinţirea Seminarului Liceal „Sf. Iosif” din Bacău, a capelei acestuia şi consacrarea altarului din capelă au avut loc duminică, 26 octombrie, solemnitatea lui Cristos, Regele Universului. În această clădire studiază şi locuiesc cei 100 de seminarişti, informează pr. Eduard Coşa în corespondenţa apărută pe situl Diecezei de Iaşi.
Sfânta Liturghie de consacrare a fost prezidată de PS Petru Gherghel. La celebrare au mai participat IPS Ioan Robu, PS Aurel Percă şi PS Anton Coşa. În prezbiter mai erau prezenţi pr. Gheorghe Cojocaru, care s-a implicat îndeaproape de lucrări pe parcursul celor 12 ani cât a durat construcţia, pr. Anton Săboanu directorul Seminarului şi părinţii formatori. Au mai participat numeroşi invitaţi preoţi, persoane consacrate, corpul profesoral al Seminarului şi al Liceului Teologic, oaspeţi din ţară şi străinătate, oficialităţi locale, echipa de specialişti care a conceput şi au realizat lucrările, mulţi binefăcători precum şi un impresionant număr de credincioşi din parohiile din oraş şi din localităţile învecinate.
Înainte de binecuvântarea finală PS Petru Gherghel a adus prinosul său de mulţumire şi recunoştinţă bunului Dumnezeu pentru acest minunat dar şi a elogiat măiestria edificiului, dar şi generozitatea numeroşilor binefăcători ştiuţi sau necunoscuţi. Ca semn de preţuire şi recunoştinţă s-au acordat mai multor persoane diplome şi distincţii de merit, pr. Săboanu şi pr. Cojocaru primind şi crucea sinodală. După ceremonie, invitaţii s-au întâlnit în aula mare a seminarului pentru o agapă frăţească şi un moment de împărtăşire. Seminarul este prezent online la adresa www.seminarbacau.cnet.ro.

E foarte bine ceea ce faceti; chiar ma bucur cu tot ceea ce faceti.