Un studiu Fides indică 13 misionari uciși în 2024

31.12.2024, Roma (Catholica) - În fiecare an, un studiu al Agenției de presă Fides, un serviciu al Societăților Pontificale Misionare, prezintă istoriile misionarilor și lucrătorilor pastorali care au fost uciși în întreaga lume. Cu 2024 care se apropie de sfârșit, raportul din acest an evidențiază moartea tragică a 13 misionari catolici, dintre care opt preoți și cinci laici: bărbați și femei care și-au dedicat viața slujirii comunităților vulnerabile, adesea în regiuni marcate de violență, sărăcie și nedreptate socială. Raportul extinde termenul de „misionar”, pentru a include toți catolicii implicați în activități pastorale care au fost uciși în timp ce își trăiau credința, indiferent dacă moartea lor îndeplinește sau nu criteriile stricte ale martiriului.
De asemenea, se remarcă faptul că cele mai periculoase două continente pentru activitatea misionară sunt Africa și America de Sud, cu cinci decese înregistrate în fiecare. În Africa, țările afectate au fost Burkina Faso, Camerun, Republica Democrată Congo și Africa de Sud. În America de Sud, Columbia, Ecuador, Mexic și Brazilia au fost țările în care lucrătorii misionari au fost uciși. Raportul menționează, de asemenea, două decese în Europa: în Polonia și Spania. Distribuția geografică largă a violenței împotriva misionarilor evidențiază riscurile din ce în ce mai mari cu care se confruntă cei care se dedică activității religioase, chiar și în regiunile considerate relativ pașnice.
Printre cei amintiți se numără Edmond Bahati Monja, jurnalist și coordonator pentru Radio Maria din Goma, Republica Democrată Congo, care a fost împușcat mortal în timp ce investiga violențele grupurilor armate din regiunea Kivu de Nord. Moartea sa face parte din luptele continue cu care se confruntă cei care vorbesc împotriva nedreptății în regiunile devastate de război. O altă persoană ucisă este Juan Antonio López, un misionar laic din Honduras care a fost ucis după ce a denunțat corupția și legăturile tot mai strânse dintre guvernele locale și organizațiile criminale. Din 2000, Fides a documentat 608 misionari și lucrători pastorali care au fost uciși în întreaga lume. Papa Francisc ne-a reamintit adesea de semnificația sacrificiilor lor. Reflectând asupra sărbătorii Sfântului Ștefan, a spus: „Sămânța sacrificiilor lor, care pare să moară, germinează și dă roade. Dumnezeu continuă să facă minuni prin ei, schimbând inimile și salvând bărbați și femei”.
