Papa Leon: Duhul Sfânt primit la Mir ne dă puterea să îl urmăm pe Isus

16.05.2026, Vatican (Catholica) - În contextul în care aproximativ 1.000 de tineri catolici din Arhidieceza de Genova, din nordul Italiei, au făcut un pelerinaj la Roma, Papa Leon al XIV-lea s-a întâlnit cu ei sâmbătă pentru a le încuraja dorința de a-l urma pe Cristos. Tinerii se pregătesc să primească Sacramentul Mirul, care desăvârșește Sacramentele de inițiere și îl pecetluiește pe cel botezat cu darul Duhului Sfânt. În discursul său improvizat, Sfântul Părinte a spus că una dintre cele mai mari bucurii ale fiecărui Episcop este ocazia de a celebra Mirul, deoarece acesta este „cu adevărat darul Duhului Sfânt”.
„Este foarte frumos să primești acest Sacrament”, a spus el, „pentru că plinătatea Duhului Sfânt ne dă entuziasm, putere și capacitatea de a-l urma pe Isus Cristos, de a spune «da» Domnului mereu și de a nu ne teme să îl urmăm cu curaj, să trăim credința într-o lume care atât de des vrea să ne ducă departe de Isus.” A remarcat că duminica viitoare, 24 mai, este Duminica Rusaliilor, când Biserica rememorează experiența primilor discipoli, care au primit Duhul Sfânt și au început să proclame iubirea lui Dumnezeu. Fiecare dintre cei care primesc Mirul, a spus el, este chemat să fie participant la misiunea Bisericii și este trimis la prietenii și familiile lor pentru a mărturisi despre „Duhul care trăiește în noi.”
La fel cum Mirul aduce o mare bucurie Episcopilor, le aduce adesea și tristețe, a spus Sfântul Părinte, deoarece mulți tineri nu mai calcă vreodată pragul bisericii, dispărând din parohiile lor. Papa Leon a făcut deci apel la tinerii catolici să acorde o atenție deosebită darului perseverenței oferit de Duhul Sfânt, pentru ca să își trăiască credința împreună. „Nu uitați ceea ce ați trăit în acest timp”, a spus el. „Să trăiască în inimile voastre bucuria de a veni la Roma pentru a sărbători împreună și a vă ruga împreună, și să continuați să fiți discipoli fideli ai lui Isus Cristos și să perseverați în credință.”
Întorcându-se în parohiile lor, Pontiful i-a invitat să participe la multele activități și oportunități oferite pentru a putea trăi în comunitate. „Nu trăim credința singuri; o trăim împreună”, a spus el. „Și construirea acestor relații de prietenie și comunitate este o cale de a trăi perseverența ca discipoli ai lui Isus.” La final, i-a îndemnat pe tinerii din Genova care urmează să primească Mirul să se bucure de acest moment de har în timp ce primesc plinătatea Duhului Sfânt și să o păstreze de-a lungul vieții. „Este foarte important”, a afirmat el, „ca fiecare dintre voi să facă și acest angajament, această promisiune față de Domnul: că vreți cu adevărat să continuați ca prieteni ai Săi, discipoli ai Săi, misionari ai Săi și că vreți să perseverați în credință.”
