Jubileul de 25 de ani de la consacrarea bisericii Sf. Alois Orione

19.05.2026, București (Catholica) - În atmosfera de bucurie a Jubileului celor 25 de ani de la consacrarea bisericii dedicate Sfântului Alois Orione din Voluntari-București, comunitatea Centrului Don Orione a trăit o zi deosebită de credință și fraternitate.
Solemna celebrare euharistică din 16 mai, zi în care Familia Orionină îl comemorează pe Sfântul Fondator, a fost prezidată de Arhiepiscopul Ioan Robu, același păstor care, în urmă cu douăzeci și cinci de ani, a consacrat această biserică în perioada în care comunitatea era păstorită de pr. Lazzarin Belisario, căruia îi păstrăm cu recunoștință amintirea și apreciem slujirea prețioasă desfășurată în mijlocul comunității. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a adresat un cuvânt de învățătură și a exprimat cuvinte de aleasă apreciere față de Centrul Don Orione din Voluntari, manifestând aceeași grijă părintească pe care a avut-o față de noi încă de la începuturile congregației aici, la Voluntari.
La celebrare au participat Provincialul nostru, pr. Giovanni Carollo, pr. Valeriano Giacomelli, numeroși preoți călugări și diecezani, alături de tinerii cu dizabilități ai Centrului Don Orione, de persoanele vârstnice, de credincioșii din cartier și de mulți prieteni ai comunității. Sfânta Liturghie, trăită într-un climat de intensă rugăciune și mare solemnitate, a fost un autentic moment de comuniune, capabil să reunească în jurul altarului generații și realități diferite, sub semnul carismei Sfântului Alois Orione: a face binele întotdeauna, tuturor. La finalul sărbătorii, directorul Centrului, pr. Marius Beresoaie, și-a exprimat sincera recunoștință față de toți cei care au participat și au contribuit la buna desfășurare a acestui important jubileu, trăit ca o adevărată sărbătoare de familie și de Biserică.
