Administrarea Mirului și sărbătorirea hramului comunității din Galați

22.06.2026, Galați (Catholica) - Sâmbătă, 20 iunie 2026, comunitatea din Galați împreună cu cea din filiala Foltești au celebrat conferirea Sfântului Mir pentru 27 de copii și adolescenți. Totodată, întreaga comunitate a sărbătorit și hramul bisericii – Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul. Sfânta Liturghie a fost celebrată de PS Petru Sescu, Episcop auxiliar de Iași, concelebrând pr. Benone Butacu, decan de Vrancea, și pr. Ionel Pojum, decan de Brăila. Alături de aceștia, au fost pr. Marius Adam, paroh de Adjud, pr. greco-catolic Claudiu, pr. Andrei-Marcelin Bolog, vicar la Ploscuțeni, pr. Petrică-Augustin Pătrașcu OFMConv, parohul locului, și pr. Silvestru Borșa OFMConv, vicarul parohiei. Nu în ultimul rând, trebuie menționat și pr. Ciprian Laslău, paroh de Fundu Răcăciuni, care a asigurat suportul spiritual la scaunul de spovadă pe tot parcursul celebrărilor.
După ce timp de mai multe săptămâni, cu ore de pregătire temeinică pentru a înțelege pe deplin Sacramentul pe care urmau să îl primească, ajutați de pr. vicar Iulian-Robert Țâmpu OFMConv, cu sprijinul și dăruirea pr. paroh Petrică-Augustin Pătrașcu OFMConv, conștienți de cele șapte daruri ale Duhului Sfânt, toți cei 27 de candidați au răspuns prezent la chemare, pentru a primi cel de-al doilea din cele șapte Sacramente – Mirul – Sacrament prin care Cristos revarsă în noi plinătatea Sfântului Duh. Într-o atmosferă de bucurie și vibrantă emoție, Preasfințitul a fost întâmpinat în curtea bisericii împodobită ca în zi de mare sărbătoare. Salutul de „bun-venit”, rostit de pr. paroh, urmat de cuvântul de „bun-găsit” al Preasfințitului au fost răsplătite cu aplauze și bucurie de către candidații la Sfântul Mir, nașii și părinții lor, precum și de întreaga comunități participantă la sărbătoare. Apoi într-o frumoasă procesiune, acompaniată de sunetul solemn al clopotelor, a debutat celebrarea Sfintei Liturghii.
În cadrul omiliei, Preasfințitul le-a vorbit candidaților (și nu numai), despre însemnătatea și darurile Duhului Sfânt, adresându-le acestora îndemnul de a deveni martori curajoși ai lui Cristos, să aleagă cu mult curaj să trăiască după îndemnurile Mântuitorului, făcând numeroase trimiteri la Sfântul Ioan Botezătorul, la curajul și perseverența acestuia în a mărturisi pretutindeni și fără șovăire credința. Excelența Sa le-a prezentat cu părintească povață candidaților exemplul Sfântului Carlo Acutis, un tânăr ca și ei, apropiat zilelor noastre, un exemplu de dăruire și curaj în a mărturisi și a trăi credința, de a fi autentici și originali.
După mărturia părintelui paroh, că toți candidații au fost aflați vrednici și pentru a evidenția maturitatea spirituală a acestora, Preasfințitul le-a adresat câteva întrebări. Răspunsurile primite la unison au evidențiat nu doar o bună pregătire, ci și o dorință sinceră de a-și trăi credința, sub ocrotirea Duhului Sfânt. Reînnoirea făgăduințelor de la Botez a precedat momentul culminant al sărbătorii, respectiv ungerea cu Sfânta Crismă, sigiliul darului Duhului Sfânt. Prin impunerea mâinilor și ungerea cu Sfântul Mir, candidații au primit pecetea Duhului Sfânt, chemați fiind începând cu acest moment să devină mărturisitori curajoși ai evangheliei, martori activi și plini de curaj ai lui Cristos în lume și să se lase călăuziți de Duhul Sfânt pe tot restul vieții. Emoția celebrării a fost împărtășită de întreaga comunitate parohială prezentă la ceremonie, care s-a unit în rugăciune alături de nași și părinți, pentru candidații care au primit Sacramentul Confirmațiunii.
Binecuvântarea finală oferită de Excelența Sa a fost precedată de un cuvânt de mulțumire, rostit de o reprezentantă a celor miruiți, față de bunul Dumnezeu, „izvorul oricărui bine și al oricărui har”, care i-a găsit vrednici să îi facă părtași de darurile Duhului Sfânt, pentru prezența Preasfințitului în mijlocul comunității din Galați, față de grija pastorală și pentru eforturile constante de a întări viața spirituală, educația creștină și comunitatea eclezială. Mulțumiri deosebite au fost adresate pr. vicar Iulian-Robert Țâmpu OFMConv, care i-a călăuzit în perioada de formare cu răbdare, și părintelui paroh care au dovedit înțelegere și dăruire în pregătirea candidaților, precum și părinților în calitate de primi educatori ai credinței și ai valorilor morale, nașilor care au acceptat responsabilitatea de a-i însoți pe drumul credinței și nu în ultimul rând întregii comunități din Galați care i-a însoțit prin rugăciune, alături de corul parohiei, condus de pr. vicar Iulian-Robert Țâmpu OFMConv.
În cuvântul de mulțumire proclamat de pr. paroh, acesta a exprimat aprecierea pentru cei care s-au implicat în buna desfășurare a sărbătorii, autorităților, binefăcătorilor și celor bolnavi și suferinzi care nu au putut participa, dar care s-au aflat în comuniune de rugăciune prin intermediul transmisiunii live a celebrării, realizare cu aportul tehnic al lui Alexandru-Claudiu Albert. Și pentru că s-a sărbătorit cu această ocazie și hramul bisericii, la plecare toată comunitatea a fost invitată să participe la o agapă frățească în curte. (Cristian Burcă pentru Ercis.ro)
