Conferirea Sfântului Mir în parohia Timișoara II Fabric

22.06.2026, Timișoara (Catholica) - „Pentru noi este o mare bucurie și un har deosebit această zi, deoarece vizita Episcopului Diecezan ne întărește întotdeauna în credință și în apartenența noastră la Sfânta Maică Biserică. Și este o bucurie cu atât mai mare pentru cei 39 de tineri prezenți aici, care de mult timp se pregătesc pentru această zi, pentru primirea Sacramentului maturității creștine. Cerem pentru ei o credință care să nu se manifeste doar între zidurile bisericii, ci să îi însoțească în viața de zi cu zi, în deciziile lor, în relațiile lor și în construirea viitorului. Avem încredere că această zi nu va rămâne doar o amintire frumoasă pentru ei, ci va fi și un nou început: să îndrăznească să întrebe, să caute, să creadă și să dea mărturie despre Cristos.”
Cu aceste cuvinte a fost întâmpinat Excelența Sa Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan de Timișoara, în numele comunității romano-catolice din Timișoara-Fabric, de către pr. Daniel Dumitru, parohul locului, cu ocazia Sfintei Liturghii de mirungere care a avut loc în data de 21 iunie a.c., de la ora 10.00, în impunătoarea biserică parohială „Millennium”. Episcopul diecezan a fost salutat, de asemenea, în limbile română și maghiară de doi reprezentanți ai comunității. La Sfânta Liturghie a concelebrat pr. Csaba Váncsa, capelan al acestei parohii. Partea muzicală a fost susținută de corul bisericesc, sub îndrumarea cantorului Emil Dumitresc, iar tinerii au cântat la rândul lor, conduși de Mihai Dumitresc. La Sfânta Liturghie a fost așezată lângă altar crucea jubiliară pelerină a tinerilor din Diecezele de Szeged-Csanád, Becicherecul Mare / Zrenjanin și Timișoara, simbol al pregătirii spirituale pentru jubileul de 1000 de ani de la întemeierea Episcopiei de Cenad, al cărei urmașe sunt aceste trei Dieceze surori.
„Dragi tineri care așteptați să fiți miruiți, știți voi ce săvârșește Duhul Sfânt venind în voi?”, a adresat întrebarea celor 39 de candidați în cadrul ritualului mirungerii Episcopul diecezan, la care ei au răspuns: „Știm. Duhul Sfânt vrea să ne sfințească și să ne întărească ca să ne mărturisim credința cu statornicie și ca să putem trăi așa, cum ne învață această credință.” În predica sa, rostită în limbile română și maghiară, Părintele Episcop a atras atenția asupra obișnuinței de a ne concentra asupra unor lucruri mai puțin importante și de a ne umple viața cu aspecte fără valoare. Pentru a ilustra cele spuse, a așezat pe o măsuță un recipient umplut cu pietre mari. Peste acestea a turnat pietre mai mici, care au ocupat spațiile goale, iar la final a adăugat apă, umplând complet recipientul. „Dragi tineri, așa este și viața noastră. Dacă începem cu cele mai importante lucruri, reprezentate de pietrele mari, restul își va găsi locul în viața noastră. Dar dacă începem cu lucrurile care nu au nici o valoare, pierdem timpul cu acestea, iar pentru cele cu adevărat valoroase nu ne mai rămân timp și energie. Începeți, așadar, cu lucrurile esențiale.”
„Care sunt acestea?”, i-a întrebat Episcopul diecezan la începutul omiliei, iar tinerii au răspuns: rugăciunea, apropierea de Dumnezeu, frica de Dumnezeu, iubirea, prezența la Sfânta Liturghie. „Dumnezeu vă spune că adevărata valoare a unui om nu se măsoară în like-uri, în note, în bani sau în faimă. Omul este creat și iubit de Dumnezeu și, de aceea, trebuie să ne comportăm ca niște copii ai Lui. Mulți tineri trăiesc cu diferite frici: frica de a nu fi acceptați, frica de eșec, de viitor, frica de ce vor spune ceilalți. Dar Isus ne spune: nu vă temeți. De ce? Pentru că Dumnezeu este cu voi, cu noi. Și dacă Dumnezeu este pe primul loc în viața voastră, nimeni nu vă poate lua ceea ce este cu adevărat important. Pot exista dificultăți, dezamăgiri sau momente grele, dar nimeni nu vă poate lua demnitatea de copii ai lui Dumnezeu și chemarea de a face binele. Astăzi, când primiți Sfântul Mir, Duhul Sfânt vă dă puterea să trăiți ca adevărați ucenici ai lui Cristos. Să nu vă mulțumiți cu lucruri formale, fără valoare. Aveți curajul să visați frumos, să trăiți pentru valorile mari și să-L puneți pe Dumnezeu în centrul vieții voastre. Veți descoperi că adevărata libertate nu înseamnă să faci orice îți trece prin minte, ci să ai puterea de a alege binele”, a transmis Păstorul Diecezei.
După predică Excelența Sa Iosif Csaba Pál, a invocat revărsarea Duhului Sfânt asupra tinerilor candidați. În urma reînnoirii făgăduințelor de la Botez, tinerii însoțiți de naș sau nașă s-au prezentat pentru ungerea, pe frunte, cu Sfânta Crismă, însoțită de cuvintele: „Primește pecetea darului Duhului Sfânt”. La final, pr. Daniel Dumitru a adresat cuvinte de mulțumire Episcopului diecezan pentru conferirea Sfântului Mir, părinților, nașilor și tuturor celor care i-au însoțit pe tineri pe drumul credinței și au contribuit la desfășurarea acestui moment festiv. Dacă înainte de Sfânta Liturghie Episcopul diecezan s-a întâlnit cu candidații la Sfântul Mir, după celebrare Excelența Sa a purtat un dialog cu reprezentanții și membrii diferitelor grupuri active în această parohie: grupurile de Sfântul Rozariu, de rugăciune, de tineret și de familii, membrii mișcării „Drumul Neocatecumenal” și ai Asociației Kolping. (Biroul de presă al Episcopiei de Timișoara)
