Zi spirituală și de formare la Maria Radna

22.06.2026, Timișoara (Catholica) - Sâmbătă, 20 iunie, Bazilica și mănăstirea Maria Radna au fost punctul de întâlnire al credincioșilor înscriși la cursul de formare pentru adulți, organizat de Episcopia Romano-Catolică de Timișoara prin Biroul pentru Pastorația Adulților. Conform programului, această zi a fost una spirituală, dar și de formare, cuprinzând Sfânta Liturghie, o prelegere, mărturii și, în încheiere, devoțiunea Calea Sfintei Cruci. Sfânta Liturghie a fost celebrată în Bazilică de pr. Zsolt Szilvágyi, vicar pastoral. A concelebrat pr. Veniamin Pălie, arhidiacon, paroh de Reșița I – „Maria Zăpezii”. Cadrul muzical al Sfintei Liturghii a fost asigurat de Andreea Bodroghi, cantor-organist al bazilicii.
Adresându-se celor 80 de participanți, pr. Zsolt Szilvágyi a transmis în omilia sa: „Astăzi am venit în școala Mariei, aici, la Maria Radna, ca prin Maica Domnului să înțelegem mai bine învățătura lui Isus. Evanghelia de astăzi este foarte profundă. Face parte din predica de pe munte a Mântuitorului, învățăturile cele mai importante ale lui Isus. Astăzi El ne vorbește despre grijile vieții, pe care noi toți le avem. Dar avem totodată întrebarea: cum să trecem prin încercările vieții? Isus, în Evanghelia de astăzi, vorbește despre rădăcina problemelor și ne spune: «Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. (…) Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea lui și toate acestea vi se vor adăuga!» Isus spune că ne facem griji pentru ziua de mâine, dar întrebarea de bază a vieții noastre este: cine este la fundamentul vieții noastre? Dacă Dumnezeu este la fundamentul existenței noastre, El va aranja multe lucruri în viața noastră.”
La finalul Sfintei Liturghii, pr. Zsolt Szilvágyi a adresat cuvinte de mulțumire pr. Andreas Reinholz, canonic emerit, paroh de Radna și rector al sanctuarului de la Maria Radna, precum și pr. Ion Cădărean, paroh de Lipova și custodele muzeului și mănăstirii, pentru ospitalitate. În continuare, cei prezenți s-au îndreptat către sala mare a mănăstirii, unde dr. Theol. Imogen Tietze, referent pentru formare, a susținut prelegerea intitulată: Apocalipsa Sfântului Ioan. La baza prezentării au stat scrisorile adresate celor șapte biserici din provincia romană Asia, situată pe teritoriul Turciei de astăzi. Aceste scrisori se găsesc în capitolele 2 și 3 din cartea Apocalipsa, ultima carte a Noului Testament, și sunt adresate comunităților din Éfes, Smírna, Pérgam, Tiatíra, Sárdes, Filadélfia și Laodicéea.
Ultimul punct al programului a fost devoțiunea Calea Sfintei Cruci, în cadrul căreia credincioșii s-au rugat pe stațiunile din spatele Bazilicii, pe deal, pe drumul care duce către capela Sfintei Cruci. Participanții au trăit o zi de har și aprofundare spirituală, întărindu-și credința și comuniunea. Întâlnirea de la Maria Radna a devenit astfel un nou pas pe drumul formării creștine și al apropierii de Dumnezeu. (Biroul de presă al Diecezei de Timișoara)
