Funeraliile fr. Roger, „reflecţia Tatălui etern”
23.08.2005, Taize (Catholica) - Slujba de înmormântare a fr. Roger Schutz, fondatorul Comunităţii de la Taizé, s-a desfăşurat astăzi cu participarea a mii de oameni, din diferite Biserici şi comunităţi creştine. Aproximativ 12.000 de participanţi, conform unor surse, s-au reunit în mica localitate din regiunea Burgundia, pentru a se ruga pentru fratele de 90 de ani omorât de o româncă aparent cu probleme mentale. Înmormântarea s-a desfăşurat în biserica Reconcilierii, prezidată fiind de Cardinalul Walter Kasper, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unităţii Creştinilor. El a concelebrat Liturghia cu patru preoţi ai comunităţii ecumenice, şi a citit un mesaj din partea Papei Benedict al XVI-lea.
În textul trimis de Cardinalul Angelo Sodano, Sfântul Părinte spune că la Taizé „numeroase generaţii de creştini, în respect pentru propriile confesiuni”, au parcurs „un autentic itinerar de credinţă, în întâlnirea cu Cristos, mulţumită rugăciunii şi iubirii fraterne, răspunzând astfel invitaţiei Sale la a trăi unitatea prin legătura păcii”. După ce a citit mesajul Papei, Cardinalul Kasper a ţinut propriul discurs, în care a spus că „fr. Roger, mai mult decât un îndrumător spiritual, a fost pentru mulţi ca un tată, o reflecţie a Tatălui etern şi al iubirii sale universale”. Amintind că pentru fr. Roger diviziunile dintre creştini erau motiv de mare suferinţă, Cardinalul a explicat că acesta „a dorit să trăiască credinţa unei Biserici nedivizate, fără rupturi de orice fel. […] Înainte de toate el credea în ecumenismul sfinţeniei, acea sfinţenie care schimbă profunzimile sufletului şi care poate să conducă la comuniunea deplină.”
„A doua durere pentru fr. Roger era diviziunea dintre popoare şi naţiuni, dintre bogaţi şi săraci. Fiecare formă de nedreptate sau neglijare îl întrista mult. A dorit ca unii dintre fraţii din comunitate să meargă şi să trăiască în unele ţări cu cei mai săraci dintre săraci, în grupuri mici, ca simplu semn de iubire şi comuniune. Această mărturie simplă îi era foarte dragă, ca o profeţire în miniatură a Împărăţiei lui Dumnezeu, ca sămânţa prieteniei şi reconcilierii într-o lume caracterizată de indiferenţă. Pentru fr. Roger exista o completă continuitate între iubirea lui Dumnezeu şi iubirea fiinţelor umane, între rugăciune şi angajament, între acţiune şi contemplare”, a spus Cardinalul. Tot el a accentuat apoi că funeraliile ţintesc în sus, nu spre mormântul unui om: „Nu suntem în această biserică să spunem viaţa unui om, ci să îi aducem laudă lui Dumnezeu şi să ne rugăm lui. Recunoscători pentru tot ceea ce Biserica lui Cristos şi omenirea au primit din viaţa fr. Roger şi din mărturia sa, îl încredinţăm astăzi iubire eterne a lui Dumnezeu.”
S-au mai aflat la ceremonii Arhiepiscopul Fortunato Baldelli, Nunţiu Apostolic în Franţa; pastorul Arnold de Clermont, preşedintele Federaţiei Protestante din Franţa şi preşedinte al Conferinţei Bisericilor Europene; şi Genevieve Jacques, secretar-general „ad interim” al Consiliului Mondial al Bisericilor. Protopopul Mikhail Gundiaev a reprezentat Patriarhia ortodoxă a Moscovei, iar dr. Nigel McCulloch l-a reprezentat pe Arhiepiscopul de Canterbury, primatul Bisericii Anglicane. După celebrarea din biserica Reconcilierii, trupul fr. Roger a fost înmormântat într-un mic cimitir al localităţii Taizé, unde se odihnesc pe vecie şi mama lui şi unii fraţi ai comunităţii.
