Şefii cultelor religioase sub lupa CNSAS
08.03.2001, Bucureşti (Ziua) - Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS) a început verificarea şefilor celor 15 culte religioase recunoscute în România pentru a afla dacă aceştia au avut legături cu fosta poliţie politică, a anunţat ieri Constantin Buchet, membru al CNSAS. Verificarea se face la solicitarea unor reprezentanţi ai societăţii civile şi persoane particulare, conform legii. Pentru aceasta Consiliul a primit de la Ministerul Culturii datele cu privire la şefii cultelor religioase, pe care le-a trimis celor trei depozitari ai dosarelor securităţii – SRI, SIE şi MapN – pentru a li se descoperi eventualele urme în arhive. Rezultatul va veni probabil în câteva luni, crede Buchet.
CNSAS a decis să îi verifice simultan pe toţi liderii religioşi, deşi solicitările se referă doar la Sinodul Bisericii Ortodoxe Române, pentru a evita orice discuţii ulterioare. Printre cei care vor să afle despre eventuale colaborare cu Securitatea a capilor BOR se află şi publicistul Gabriel Andreescu, fost membru al Grupului pentru Dialog Social.
Peste 1000 de persoane fizice din România au depus până în prezent cereri de acces la propriul dosar de la Securitate, numai 35 dintre aceste cereri fiind deja soluţionate, a declarat pentru Mediafax preşedintele Gheorghe Onişoru. Conform datelor Colegiului, în anul 2000 s-au prezentat la CNSAS 250 de persoane fizice care au făcut cerere de acces la propriul dosar. În luna ianuarie a acestui an au depus cereri de acces la propriul dosar 403 persoane fizice din ţară, două persoane din străinătate şi două persoane publice. În luna februarie au depus cereri asemănătoare 358 de persoane fizice din ţară, 19 din străinătate şi şase persoane publice.
