Importanţa legii naturale în lupta împotriva avortului
26.02.2002, Vatican (ZENIT) - A sosit timpul pentru catolici şi necatolici să depăşească neînţelegerile dintre ei şi să îşi unească forţele în lupta împotriva avortului, spune Vice-preşedintele Academiei Pontificale pentru Viaţă. Episcopul Elio Sgreccia a dat luni un interviu pentru ZENIT, cu ocazia inaugurării adunării generale de trei zile a Academiei. Medici, oameni de ştiinţă, avocaţi şi experţi în bioetică şi teologie se întâlnesc în Roma, la invitaţia Academiei, pentru a dezbate tema „Natura şi demnitatea persoanei umane ca fundament al dreptului la viaţă”.
– Care este provocarea ridicată de apărarea vieţii?
– Potrivit unei anumite culturi libertine, catolicii se opun avortului deoarece ei se bazează pe un sentiment religios, dar nu acesta este cu exactitate adevărul. A venit timpul să depăşim conflictele dintre necatolici şi catolici. În această a 8-a adunare a Academiei Pontificale pentru Viaţă, sperăm să răspundem la întrebarea: „Există o moralitate validă pentru toate fiinţele umane?” Suntem convinşi că răspunsul trebuie găsit în respectul pentru legea naturală, care precede religia catolică şi este prezentă în inima omului.
Legea morală naturală este un principiu valabil pentru toţi, care presupune o concepţie înaltă despre om, ce trebuie să fie respectat datorită demnităţii lui proprii, precum şi nevoia de apărare a adevăratului lui bine. Respingem orice încercare de clonare umană, din respect pentru această demnitate. Din acelaşi motiv, ne opunem inseminării artificiale, atunci când aceasta nu ia în considerare rolul de drept al tatălui şi al mamei. Demnitatea umană trebuie să fie respectată la toate nivelele, şi cu atât mai mult în unirea dintre cele două sexe.
– Unii cred că poziţia Bisericii în această problemă este contrară ştiinţei.
– Acest lucru nu este deloc adevărat. Nimeni nu se îndoieşte de legile fizicii sau ale astronomiei, dar în acelaşi timp este necesar să fie cunoscute legile care reglementează viaţa omului. Legea naturală şi cea morală au aceeaşi legitimitate ca legile din fizică, chimie şi astronomie. Uniunea dintre legea naturală şi legile ştiinţei ne permite să privim omul în totalitatea sa.
– Mulţi oameni spun însă că aceasta este o problemă privată, care nu trebuie să se reflecte în viaţa socială, în special la nivel legal, prin legi etc.
– Recunoaşterea legii naturale implică şi recunoaşterea oficială a ei; de fapt, legea naturală este perfect reflectată în Declaraţia Universală a Drepturilor Omului. Dacă este înţeleasă corect, legea naturală înalţă şi apără demnitatea individului, de la conceperea sa până la moarte, fie că el este bolnav sau sănătos, handicapat sau nu. Legea naturală nu este ceva inventat de catolici; este un afront la adresa raţiunii umane să nu se ţină cont de ea.
