Situaţia libertăţii religioase în lume pare se îmbunătăţi
07.10.2002, Washington (CWNews) - Un raport anual asupra libertăţii religioase în lume relevă îmbunătăţirea acesteia în anumite ţări, dar puţine schimbări acolo unde libertatea cultului este îngrădită. Raportul a fost publicat luni de Departamentul de Stat al SUA.
Raportul asupra Libertăţii Religioase Internaţionale a găsit o îmbunătăţire a situaţiei în Afganistan, Laos, Egipt, precum şi în unele ţări din sud-estul Europei. India este însă condamnată pentru neprotejarea musulmanilor şi a creştinilor de extremiştii hinduşi.
Lista „ţărilor cu situaţie specială” – unde libertatea este foarte îngrădită – a rămas neschimbată: China, Iran, Irak, Myanmar, Coreea de Nord şi Sudan. Oficialii vorbesc despre posibilitatea includerii în această listă chiar şi a Arabiei Saudite. Aceste ţări ar putea suporta drept urmare o serie de sancţiuni pentru nerespectarea legii libertăţii religioase.
China, Cuba, Laos, Myanmar, Coreea de Nord şi Vietnam sunt identificate ca ţări cu regimuri totalitare au autoritare, care încearcă să controleze credinţele religioase şi practicarea lor. O altă listă de ţări problematice le include pe cele în care există o ostilitate faţă de religiile minoritate sau ne-aprobate. Lista este de asemenea cea de anul trecut: Iran, Irak, Pakistan, Arabia Saudită, Sudan, Turkmenistan şi Uzbekistan.
Administraţia americană are la dispoziţie 15 răspunsuri politice, 8 diplomatice şi 7 economice împotriva „ţărilor cu situaţie specială” dar în practică nu a pus niciodată în practică vreo măsură. Raportul afirmă că Afganistanul, unde Statele Unite au ajutat anul trecut la dărâmarea regimului Taliban, este singura ţară unde s-a înregistrat o „îmbunătăţire semnificativă” a protecţiei şi promovării libertăţii religioase.
În Egipt, se spune în raport, există o continuitate în direcţia îmbunătăţirii respectului pentru libertatea religioasă. În Laos, Departamentul de Stat notează o scădere a arestărilor pe motive religioase şi a cazurilor de forţare pentru renunţarea la creştinism. „Deşi se continuă închiderea unor biserici protestante, numărul acestora este mai mic decât anul trecut, iar la începutul anului 2002 unele au putut fi redeschise”, se mai spune în raport.
Ţările europene unde s-au sesizat îmbunătăţiri ale libertăţii religioase sunt Bulgaria, Iugoslavia şi România. Raportul poate fi citit la adresa www.state.gov/g/rls/irf/2002.
