„Ad limina” 2003: Consiliul Pontifical pentru Familie
26.02.2003, Vatican (Catholica) - În a doua zi a vizitei „ad limina”, membrii Conferinţei Episcopale Române, împreună cu preşedintele acesteia, IPS Ioan Robu, sosit astăzi la Roma, s-au întâlnit în palatul Sfântul Calixt cu reprezentanţii Consiliului Pontifical pentru Familie (CPF). Întâlnirea a început la ora 17 şi a durat aproximativ o oră.
Începutul întrevederii a fost marcat de cuvântul de salut rostit de Mons. Gil Hellin Francisco, secretarul CPF. Alături de el au mai fost prezenţi: Mons. Francesco Di Felice, subsecretar; Mons. Jacques Suaudeau, medic şi preot, specialist în bioetică; pr. Claudiu Bărbuţ, preot român de rit latin; pr. Marc Lalonde, medic şi preot; pr. Francisco Fernandez, medic şi preot, profesor la Universitatea din Lateran; şi dna dr. Marina Monacchi. Ulterior a sosit şi Cardinalul Alfonso Lopez Trujillo, preşedintele CPF, care a venit de la aeroport, din Portugalia, direct la întâlnirea cu Episcopii români.
După cuvântul de salut, secretarul CPF a prezentat câteva aspecte legate de pastorala familială şi problemele familiei de astăzi. Mons. Francisco le-a oferit Episcopilor români cele mai recente publicaţii şi documente pontificale despre problemele familiei, pe care le-a şi prezentat. Între acestea s-au numărat „Enchiridionul familiei”, volum care reuneşte toate documentele importante privind familia şi viaţa; revista dicasterului, „Familia et Vita”; şi „Lexiconul Familiei”, un glosar cu termeni şi concepte delicate din morală şi bioetică.
În continuarea întâlnirii, pr. Claudiu Bărbuţ a citit o sinteză a rapoartelor „ad limina” prezentate de membrii CER, pe problemele privind familia şi viaţa. În această sinteză s-a amintit legalizarea avortului în România începând din 1996: de atunci şi până astăzi statisticile indică un număr impresionant de avorturi. Criza din sânul familiei, s-a mai spus în această sinteză, este strâns legată de criza economică. În acest context se asistă la creşterea numărului concubinajelor şi al divorţurilor, precum şi la un val de emigrare către Europa şi Australia. Contracepţia este un fenomen propus pe scară largă, în timp ce metodele naturale sunt marginalizate şi prea puţin cunoscute.
Biserica recunoaşte în acest sens şi lipsa unei pastoraţii care să sprijine mai bine familiile. Îmbucurătoare este însă existenţa unor diferite asociaţii (precum Asociaţia Medicilor Catolici), care acţionează în favoarea familiei. S-a mai constatat ca un aspect pozitiv organizarea cu o anumită frecvenţă de întâlniri, sesiuni ştiinţifice şi congrese despre familie. Un astfel de congres memorabil a fost organizat la Bucureşti, în perioada 25-27 septembrie 2001, rezultatul unei colaborări între Biserica Catolică şi Biserica Ortodoxă, un eveniment similar urmând să aibă loc tot la Bucureşti în anul 2004.
După citirea sintezei rapoartelor „ad limina”, a luat cuvântul Episcopul Jozsef Tempfli de Oradea, responsabilul din partea Conferinţei cu probleme familiei. În timpul alocuţiunii sale a sosit Cardinalul Alfonso Lopez Trujillo, care s-a bucurat să îi vadă şi revadă pe Episcopii catolici români, pe mulţi cunoscându-i deja din vizitele făcute în România, la Iaşi şi la Bucureşti. Excelenţa Sa a evocat amintiri din timpul acestor vizite şi a amintit cele mai mari evenimente organizate de CPF în acest an, printre care cea de a IV-a Întâlnire Mondială a Famililor de la Manila, la care din România au participat IPS Ioan Robu, Arhiepiscop şi Mitropolit de Bucureşti, şi PS Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj.
În continuarea întâlnirii au mai luat cuvântul PS Petru Gherghel de Iaşi şi PS Anton Coşa de Chişinău. Episcopul de Iaşi a subliniat suferinţele prin care trece familia din cauza sărăciei. Lipsa unui loc de muncă, a spus PS Petru, îi determină pe mulţi să caute de lucru în alte ţări, ceea ce subminează unitatea familiei. Această problemă a fost întărită prin mărturia dată de PS Anton Coşa, care a spus că şi în Republica Moldova şomajul duce la separarea familiilor, problemă la care se adaugă infidelitatea matrimonială şi ignoranţa cu privire la principiile creştine care stau la baza familiei. PS Petru Gherghel a mai semnalat liberalismul prost înţeles, care a condus la scăderea numărului de naşteri şi ca urmare la scăderea populaţiei ţării. Este nevoie de intervenţia Bisericii majoritare, ortodoxe, altfel situaţia poate degenera trist, a mai spus Episcopul de Iaşi.
În finalul întâlnirii a luat din nou cuvântul preşedintele CPF. Cardinalul a amintit că în acest an se împlinesc 20 de ani de la apariţia „Cartei Drepturilor Familiei”, document publicat în 1983 (disponibil în biblioteca sitului Catholica). Preşedintele Consiliului Pontifical pentru Familie a mulţumit Episcopilor români pentru vizită şi pentru activitatea lor pastorală în sprijinul familiei, declarând că priveşte cu încredere spre întâlnirea din 2004 de la Bucureşti. Întâlnirea de la palatul Sfântul Calixt s-a încheiat cu o rugăciune rostită Cardinalul Lopez Trujillo.
